Aplikacje do zdjęć na telefon (LISTA 13 NAJLEPSZYCH)
Teraz każdy jest fotografem. Wystarczy mieć telefon i znać się na aplikacjach do obróbki i przerabiania zdjęć.
Zarabiam na życie fotografując ludzi aparatem i fotografia smartfonem nigdy nie jawiła mi się jako coś godnego uwagi.
Do czasu.
Gdy uświadomiłem sobie, że to nie aparat czyni fotografem a umiejętności w posługiwaniu się nim.
Najlepszy aparat to ten, który mam akurat pod ręką
Banał, ale najczęściej noszę ze sobą smartfona więc nie miałem wyboru. Trzeba było zrobić przegląd aplikacji, których mógłbym używać do przerabiania zdjęć. I nie chodzi tylko o dodawanie filtrów.
Więc: jakich aplikacji powinien spróbować każdy mobilny fotograf? Oto lista moich ulubionych. Podzieliłem je na dwie grupy. Aplikacje do obróbki i filtry do zdjęć. W dobie gdy wszyscy używają aplikacji taka lista jest niezbędna. Choćby po to by zaimponować swojej makijażystce, która pewnie nie słyszała o FaceTune (aplikacji do przerabiania zdjęć makijażu).
Aplikacja do przerabiania zdjęć. Na iPhone / Android
Snapseed
Lista opcji w aplikacji Snapseed zawiera wszystko co niezbędne fotografowi. Kilka filtrów, dzięki którym przy jednym kliknięciu zdjęcie nadaje się nawet do wydruku – nie wspominając o publikowaniu go na Instagramie czy Facebooku. Teoretycznie powinna znaleźć się w drugiej grupie, ale poza filtrami jest jeszcze bardziej zaawansowana sekcja “narzędzia” – o czym za chwilę.
Z “gotowców” najbardziej odpowiada mi “portrait”, “smooth” i “pop”. Jest to coś w rodzaju presetów – używanych przez fotografów w bardziej zaawansowanych programach do obróbki. Aha: część z tych gotowców – zbytnio ingeruje w wygląd zdjęcia. Niestety w tej aplikacji nie ma opcji wybierania mocy z jaką gotowy preset ma wpłynąć na moje zdjęcie (to rozwiązanie nie jest moim pomysłem – zastosowano je w aplikacjach ColorStory i Analog Film Seoul).
W sekcji “narzędzia” – Snapseed udostępnia opcje poprawy kontrastu zdjęcia, ekspozycji (rozjaśniania), prostowania linii horyzontu, balansu bieli (poprawy kolorów), wyostrzanie zdjęć i trzy razy więcej innych opcji, z których nigdy nie korzystałem. Aplikację można pobrać zarówno na iPhone jak i na Android.
ColorStory
Aplikacja, która poza sekcją narzędzi zawiera w sobie zestaw 100 filtrów z opcją zmiany stopnia ingerencji (poszczególnych filtrów). Podobnie jak Snapseed dostępny jest zarówno na iPhone jak i Android.
Darkroom
Można ją ściągnąć niestety jedynie na Iphone. Szkoda, bo akurat ta aplikacja jest wyjątkowo łatwa w obsłudze i z pewnością zyskałaby większe grono fanów. Jeśli jednak jesteś użytkownikiem smartfona z Adroidem to polecam ci kolejną aplikację, która szturmem zdobyła moją sympatię:
Photoshop Express
Mobilna wersja najbardziej zaawansowanego programu do obróbki zdjęć. Redukcja mgły czy usuwanie szumu ze zdjęcia nigdy nie było tak proste. Tworzenie kolaży podobnie. Photoshop Express ma większość funkcji bardzo zbliżonych do tego co oferują inne aplikacje, ale jest jedna opcja, która zmienia postać rzeczy. Chodzi mi tutaj o możliwość punktowego usuwania niedoskonałości na zdjęciu. Krótko pisząc: jeśli musisz obrobić zdjęcie, na którym znajduje się pryszcz to zrobisz to jednym dotknięciem w Photoshop Express. Fajną opcją są też ramki, które można nakładać na zdjęcia wraz z napisami – myślę, że jest to prawdziwa gratka dla instagramerów.
Filtry do zdjęć
Filmborn / RNI Films / Analog Film Seoul / VSCO
Aplikacja, dzięki której przerobisz zdjęcie cyfrowe na analogowe. Koncept zbliżony do presetów / filtrów VSCO. Jeśli podobał ci się klimat zdjęć robionych na kliszach Kodak, Fuji albo Ilford to polubisz też przerabianie swoich zdjęć ze smartfona przy użyciu Filmborn.
Pasjonatom fotografii chyba nie trzeba tłumaczyć. To jest klasyk sam w sobie. Po wyborze filtra (nazywają się tak jak klisze fotograficzne np. Ilford HP5 , Kodak P160 etc), którym chcemy przerobić zdjęcie – mam opcję zmian ekspozycji (jasności zdjęcia), balansu bieli czy kontrastu.
Filmborn daje naprawdę dużo swobody w obróbce i ma najwięcej ciekawych filtrów do zaoferowania. Aplikacje RNI Films i Analog Film Seoul mogą się pochwalić większym wyborem filtrów, ale moim zdaniem większość efektów jakie oferują gotowe filtry wypadałoby skasować. Nie mam pojęcia kto ich używa. Zresztą w przypadku filtrów jest tak, że każdy fotograf wybiera sobie trzy ulubione i używa ich nie tykając innych.
RNI Films pozwa filtrami do obróbki zdjęć w telefonie sprzedaje też presety do edytorów zdjęć (Lightrooma i Capture One) – więc jest to fajna alternatywa dla wszechobecnego VSCO (które wycofuje się powoli z rynku presetów pod aparaty i skupia uwagę tylko na aplikacji smarfonowej).
Analog Film Seoul znalazłem niestety tylko w wersji na iPhone.
Aplikacja do zdjęć
Filmborn jest moją ulubioną aplikacją także dzięki możliwości robienia zdjęć już wewnątrz samej aplikacji. Korzystając oczywiście z wszystkich funkcji / filtrów już w trakcie fotografowania.
Zastanawiam się jak nazwać aplikację VSCO – służy do obróbki zdjęć, ale w zasadzie wszystko dzieje się w jej obrębie. Jest to rodzaj sieci społecznościowej dla fotografów z ambicjami dzielenia się wynikiem swojej pracy. Obrobione zdjęcia możemy opublikować w galerii prezentowanej innym użytkownikom aplikacji. Tak jak wspominałem wcześniej VSCO zdominowało rynek presetów używanych przy obróbce zdjęć w Lightroomie, ale obecnie idzie w stronę rozwijania własnego edytora zdjęć niż dostarczania gotowych rozwiązań dla innych producentów programów graficznych).
Aplikacje do łączenia zdjęć
Unfold… To chyba najbardziej popularne narzędzie dla tych, którzy postują swoje zdjęcia na Instagram Stories. W Unfold – w łatwy sposób – dodasz ramki i napisy do fotografii. Najlepiej jednak by zdjęcia były już po wcześniejszej obróbce, więc zanim wrzucisz coś do Unfold skorzystaj z aplikacji, o których pisałem wcześniej. Opcji ramek czy gotowych kombinacji do kolaży ze zdjęć – jest w Unfold dosyć mało – ale zdecydowanie jest to aplikacja dla osób z wyrobionym poczuciem estetyki. – (aplikacja dostępna zarówno w wersji na Androida i iOS).
Canva – zdecydowanie najlepsze narzędzie do przerabiania zdjęć na grafiki. Opcje dodawania ramek znacznie bardziej rozbudowane niż w Unfold (więcej opcji do wyboru) i nieskończenie wiele możliwości nakładania tekstu na zdjęcia. Jest to z pewnością aplikacja, którą musisz wypróbować jeśli szukasz czegoś do tworzenia kolaży ze zdjęć lub fajnych grafik – zrobionych ze zdjęć – na Facebook.
W tej kategorii mieści się też płatna aplikacja Pics Art, która poza fikuśnymi filtrami oferuje łatwy sposób tworzenia kolaży ze zdjęć. Dosłownie za pomocą kilku kliknięć tworzy grafikę, na którą kiedyś poświęcało się kilka minut.
Przerabianie zdjęć na grafiki
Adobe Spark Post – coś co warto rozważyć jeśli nie pasują ci opcje oferowane przez aplikację Canva. W Spark Post bardzo łatwo dodasz napisy na zdjęciu i przystosujesz fotografię do publikacji na mediach społecznościowych.
Ruch na zdjęciu
Na pewno widziałeś zdjęcia, na których pojawiał się ruch. Mowa tu o animowaniu gotowych fotografii. Oczywiście nie każde zdjęcie będzie można “poruszyć” – by wyglądało to naturalnie, ale w niektórych przypadkach można spróbować. Służy do tego aplikacja na Adroida i iOS storyzapp.
Efekt filmowy na zdjęciach sprawdzi się w sieciach społecznościowych, których długofalową strategią jest uczynienie z siebie platform wideo.
Podobne funkcje spełnia aplikacja Plotaverse.
Aplikacje do zdjęć na Instagrama
Planoly i Later to aplikacje, bez których nie sposób się obyć planując dominację na Instagramie. Po co piszę o tych aplikacjach w artykule dla fotografów – z prostego powodu.
Czy jest większa grupa uzależnionych od publikowania zdjęć na Insta niż fotografowie? Ok, być może bloggerzy kulinarni i modowi, ale fotografowie ślubni i rodzinni nie zostają daleko w tyle.
Stąd potrzeba aplikacji, która ułatwi układanie zdjęć. To w jaki sposób ułożone są zdjęcia na naszym koncie Insta ma wielkie znaczenie. Wiadomo: liczy się pierwsze wrażenie.
W Planoly i Later możesz zobaczyć jak będą wyglądały zdjęcia po dodaniu ich na Insta. Szczególnie w zestawieniu z pozostałymi fotografiami,które dodałeś tam wcześniej.
Zresztą jest jeszcze jeden powód, dla którego warto korzystać z tych aplikacji.
Zamieszczając zdjęcie na Instagramie zauważyłem, że spora część fanów Niezłych Aparatów lub osób, które śledzi mój profil (z fotografią ślubną) reaguje najlepiej gdy dodaję zdjęcie w godzinach porannych lub wczesnym wieczorem. Nie zawsze mam czas by to robić, więc korzystam z aplikacji by zdjęcie (wraz z opisem i hasztagami) dodawało się automatycznie.
Cut Story – aplikacja do Instagram Stories
Długo szukałem sposobu na zbogacenie moich Insgram Stories. Rozwiązaniem okazała się aplikacja CutStory. Ma dwie funkcje, których używam. Pierwsza z nich to dzielenie filmu na 9 sekundowe sekwencje (Instagram Stories limituje długość jednego filmiku właśnie do 9 sekund – a ja lubię mówić zdecydowanie dłużej – kto zna kanał na YouTube ten pewnie wie o czym piszę). Druga z opcji to dodawanie efektów specjalnych na przerabianym filmie. Nie będę ich tutaj opisywał, polecam sprawdzić.
SparkCamera – aplikacja na InstaStories
Jeśli szukasz aplikacji, która w znaczący sposób zmieni wygląd Twojego Insta Stories to zdecydowanie musisz sprawdzić aplikację SparkCamera. Nie służy ona jedynie do robienia zdjęć (wszak nie o to chodzi w Stories), ale idealnie nadaje się do robienia filmów – co jest jej główną funkcją.
Takich, które wyglądają jak produkcje kinowe. Wcale nie przesadzam. Aplikacja zapewnia całą bibliotekę muzyki, którą można podkładać pod filmy. Edytowanie muzyki z filmami nigdy nie było tak proste. SparkCamera opiera się na zasadzie: robimy aplikację tak prostą jak tylko się da. Po jej włączeniu wyświetli ci się kółeczko, na którym będziesz mógł jednym naciśnięciem nagrywać kolejne filmy. Pojedyncze ujęcia da się łatwo skrócić, wyciąć niepotrzebne dłużyzny. Zrobić zwolnione tempo (efekt timelapse) i kilka innych edycyjnych sztuczek jak zamiana kolejności klipów.
Po zrobieniu całego filmy wystarczy zaimportować go do aplikacji CutStory, o której pisałem wyżej. Dzieląc film na równe kawałki (używając funkcji “custom lenght” możemy mieć Instagram Stories, którego pozazdroszczą nam firmy profesjonalnie zajmujące się produkcją wideo. Jedynym mankamentem aplikacji SparkCamera jest opłata abonamentowa, ale jeśli używasz Instagrama w celach komercyjnych to 20 złotych miesięcznie jest inwestycją, którą moim zdaniem warto poczynić.
Na koniec:
Jeśli znasz lub korzystasz z aplikacji (której nie ma w tym zestawie) to śmiało dopisz ją w komentarzu. Chętnie poznam wszelkie nowości.
2 komentarze
a co polecisz dobrego do robienia zdjec na androidzie?
Kolega fotograf polecał mi aplikację do robienia zdjęć (na Androida): Gcam 3