Jak przygotować zdjęcie do druku? {Właściwy rozmiar i rozdzielczość}
Zamawiam odbitki i wysyłam zdjęcia w pełnej rozdzielczości i maksymalnym rozmiarze oferowanym przez aparat. Niech tam w labie martwią się co z tym zrobić…
Myślisz podobnie? Mam nadzieję, że nie!
Przyznam się bez bicia, że sam niestety (przez długi czas) zamawiałem odbitki w ten właśnie sposób.
Minęło mi to w momencie, w którym usiłowałem zamówić 800 wydruków za jednym razem.
Transfer plików zajął pół dnia. Wówczas chodziło o wydruki zdjęć w formacie 10×15 cm, dla których wystarczającym rozmiarem jest rozmiar pliku (dłuższy bok: 1772 px) – “ważący” 2,3 MB.
Przyznasz, że to spora różnica wobec pełnej rozdzielczości o dłuższym boku 6000 px “ważącym” około 24 MB. Zwykle barierą przed zmniejszaniem zdjęć do druku jest obawa o utratę jakości… W tym artykule znajdziesz informację o tym jaką wielkość pliku dostarczyć do drukarni by cieszyć się znakomitą jakością swoich zdjęć.
Zacznijmy jednak od początku…
Zamawianie odbitek – właściwe proporcje
Wiesz zapewne, że rozmiar zdjęć w pikselach oraz rozdzielczość to nie wszystko. Dużą wagę ma również proporcja samego obrazu.
Przykładowo: dla odbitki 10×13 cm format zdjęcia opisuje proporcja 4:3 a dla wydruku 10×15 cm proporcje boków odpowiadają stosunkowi 3:2.
Stąd biorą się te wszystkie rozczarowania związane z wywołanymi zdjęciami. Gdy coś miało znaleźć się w kadrze, ale zostało ucięte przez lab drukujący nasze odbitki.
Teoretycznie format zdjęcia zależy od matrycy w jaką został wyposażony nasz aparat.
Mała uwaga na marginesie: mimo, że nawet amatorzy fotografii znają funkcję przycinania kadru w programie do obróbki zdjęć – to jednak powinno się drukować zdjęcie tak jak zostało zrobione. Starajmy się kadrować już podczas fotografowania, a nie po nim.
Wracając do tematu: lustrzanki i bezlusterkowce (najczęściej) mają matryce o proporcjach boków 3:2 i gdyby zależało ci na odbitkach zawierających 100% powierzchni kadru (bez przycięcia) to jesteś skazany na formaty odbitek takie jak 9×13 cm, 10×15 cm, 20×30 cm, 30×45 cm.
Przy odbitkach w rozmiarach 10×13 cm, 13×18 cm oraz 15×21 cm proporcje boków wynoszą 4:3 i pasują do zdjęć robionych większością aparatów kompaktowych, które wyposaża się w matryce o takim stosunku boków.
Popularne formaty i rozmiar zdjęć w pikselach
Zostawmy na chwilę proporcje zdjęcia i spróbujmy raz na zawsze usystematyzować wiedzę o tym jaki rozmiar powinien mieć plik dla najbardziej popularnych rozmiarów odbitek.
To w znaczący sposób skróci czas wysyłania zdjęć do druku oraz pozwoli uniknąć rozczarowania związanego z pomniejszaniem naszego pliku przez lab.
Format odbitki a wielkość pliku w pikselach:
- odbitka 9×13 cm (rozmiar zdjęcia w pikselach: 1023×1535)
- odbitka 10X13 cm (rozmiar zdjęcia w pikselach: 1181×1535)
- odbitka 10×15 cm (rozmiar zdjęcia w pikselach 1181×1772)
- odbitka 13×18 cm (rozmiar zdjęcia w pikselach 1535×2126)
- odbitka 15×21 cm (rozmiar zdjęcia w pikselach 1772×2480)
- odbitka 20×30 cm (rozmiar zdjęcia w pikselach 2362×3543)
- odbitka 30×45 cm (rozmiar zdjęcia w pikselach 3602×5314)
Uwaga na rozdzielczość: pamiętajmy by eksportując zdjęcia do druku ustawiać rozdzielczość na 300 dpi! Pozwoli to uzyskać najlepszą jakość wywoływanej odbitki.
Jaki jest maksymalny rozmiar odbitki z mojego aparatu?
Okazuje się, że nie tylko ty zastanawiasz się nad tym pytaniem. To problem, który gnębił mnie przez długi czas.
Cały ten wyścig z milionami pikseli lekko mnie irytuje, ale przynajmniej w jednym przypadku ma to sens. Pasuje do wzoru pozwalającego obliczyć maksymalny rozmiar odbitki z naszego aparatu.
Załóżmy, że masz taki sam aparat jak ja. Plik, który uzyskuję z niego ma rozmiar 6000 pikseli na dłuższym boku.
Teraz: wystarczy podzielić 6000 przez 300 (to liczba znana ci z prawidłowej rozdzielczości wydruku – 300 dpi). W wyniku dzielenia otrzymujemy liczbę 20. Oznacza ona rozmiar długiego boku odbitki wyrażony w calach.
Wystarczy pomnożyć ten wynik przez 2,54 i otrzymujemy wynik w centymetrach.
A zatem: 50,8 cm to rozmiar długiego boku odbitki doskonałej jakości jaką mogę uzyskać ze swojego aparatu.
Zanim wydrukujesz zdjęcia
Eksportując zdjęcia do druku pamiętaj o tym, że nie musisz znać na pamięć rozmiarów dłuższego czy krótszego boku w pikselach. W programie graficznym można zmienić piksele na centymetry i wówczas ustawić sobie właściwy rozmiar w centymetrach a resztę zrobi za nas Lightroom czy Photoshop.
O wiele ważniejsze jest zwrócenie uwagi na to czy wybrany format wydruku ma odpowiednie proporcje (dla przypomnienia 3:2 lub 4:3).
Jeśli nie, to radziłbym przyciąć zdjęcie w programie, by mieć pewność, że na odbitce wszystko będzie po naszej myśli.
Co prawda: coraz więcej labów umożliwia przycinanie zdjęć edytorach online, ale nie wszystkie działają tak jak należy. Czasem też może wystąpić jakiś błąd w połączeniu internetowym i stąd lubię przyciąć zdjęcie zanim wyeksportuję je z Lightrooma.
Wydruk zdjęć z telefonu
Dużo miejsca poświęciłem na wydruki uzyskiwane z aparatów.
Lustrzanek, bezlusterkowców czy aparatów kompaktowych a przecież najwięcej zdjęć powstaje obecnie w fotografii smartfonowej.
Tu także namawiałbym do drukowania. Obecnie każdy szanujący się smartfon ma matrycę w rozdzielczości od 8 do 12 megapikseli.
Dla jednych może wydawać się to śmieszną liczbą, ale przypominam, że mnożąc 1181×1772 pikseli (czyli tyle ile wynoszą boki pliku potrzebnego do zrobienia wydruku 10×15 cm otrzymujemy liczbę 2 milionów pikseli (inaczej pisząc: 2 megapikseli).
Zatem: matryce współczesnych smartfonów spokojnie ogarną znacznie większe odbitki.
Podsumowanie:
Mam nadzieję, że ten artykuł zachęcił cię do drukowania swoich zdjęć. Liczę, że następnym razem nie wyeksportujesz zdjęć z programu graficznego w pełnej rozdzielczości tylko przygotujesz plik odpowiedniej wielkości i we właściwych proporcjach. Nawet jeśli nie zamawiasz odbitek online tylko drukujesz je na własnej drukarce do zdjęć.
Wynik takiego działania to odbitki jakich sobie życzysz. Zwróć również uwagę na odpowiednie dobranie papieru by efekt był jeszcze lepszy. O tym jak dobrać papier do wydruków napiszę w osobnym artykule.
7 komentarze
A co z wywołaniem zdjęć w niestandardowych rozmiarach typu 9×6, 11×7,12×9, 11×14. Nigdzie nie widziałam opcji takich wymiarów do wywołania zdjęć, a sama nie bardzo wiem jak ustawić taki format
A jak z formatem 15×23? Chyba jest dosc czesto spotykanym rozmiarem 🤔
Proporcja 15×23 to 2:3
WItam, Bardzo pomocne informacje, ale proponował bym się teraz skupić nad omówieniem formatem zdjec jakim maja matryce ze smartfonów bo nie są 3:2
Dzieki za ściagi. A tak sie mordowalam…
Podziwiam ogrom wiedzy jaka posiadasz! No i czerpię garściami! Pozdrawiam!
Dziekuje za ten wpis, teraz wiem Co robilam zle az przestalam wywolywac fotki bo mnie zniechecaly obciete boki itp. Swietnie czekam z utesknieniem na nastepny ✌️🤗
Dobrze wiedzieć, że teraz będziesz drukować zdjęcia 🙂 Trzymaj się tych proporcji to będzie wszystko dobrze z odbitkami 🙂