Wyostrzanie zdjęć, czyli jak przygotować zdjęcia {do druku na Facebook i bloga}
Nie tylko zbyt mała rozdzielczość zdjęć bywa problemem, ale także stosowanie obrazów o bardzo dużej rozdzielczości bez odpowiedniej edycji i zapisania w stosownym rozmiarze.
Pamiętajmy że mówimy o zdjęciach z prawidłowo ustawioną ostrością a nie takich, które chcemy dopiero ratować.
Licznie na to, że automatycznie pomniejszone fotografie będą wyglądały dobrze na blogu to podejście życzeniowe, które często miewa opłakane skutki w postaci zdjęć przesadnie ostrych, nienaturalnych. Nieumiejętne wyostrzanie zdjęć sprawia, że wyglądają one sztucznie i nieprofesjonalnie.
Jak wyostrzyć zdjęcie?
Publikowanie na Facebooku fotografii w dużej rozdzielczości i poleganie na algorytmach zmniejszających rozmiar – to także słaba strategia.
Jak zatem przygotować zdjęcia do publikacji w sieci? W bardzo łatwy sposób: zastosować wyostrzanie. Tym razem opowiem o tym, jak zrobić to w najprostszy sposób nie psując jednocześnie samego wyglądu zdjęcia.
Wyostrzanie zdjęć – porady na początek
Robiąc zdjęcia, wywołując je lub publikując w sieci chcesz, by wyglądały znakomicie. Bez znaczenia jest to, czy są to fotografie prywatne (na przykład kadry z wakacji rodzinnych), czy też zdjęcia, które mają zapoczątkować ciekawe portfolio – warto zadbać o ich odpowiednią prezencję, a wpływ na nią ma nie tylko kompozycja kadru, dobrze dobrane parametry i świetna koncepcja na zdjęcie, ale też jego odpowiednie przystosowanie do medium, w którym mają zostać opublikowane.
Jak poprawić jakość zdjęcia?
Nowoczesne aparaty cyfrowe, a nawet smartfony wykonują zdjęcia w wysokiej rozdzielczości – zazwyczaj sporo wyższej niż zalecane parametry zdjęć do publikacji na blogu, Facebooku lub Instagramie.
Wielu użytkowników nie zawraca sobie tym głowy, bo przecież strony te oferują automatyczne dopasowywanie wgrywanych obrazów. Okazuje się jednak, że algorytmy te nie są idealne i bardzo często powodują, że zdjęcia wyglądają kiepsko, są nieostre lub wręcz nienaturalnie ostre tracąc mocno na jakości.
Programy do wyostrzania zdjęć
Pamiętaj, że o wiele lepszą opcją jest zapisanie zdjęcia w rekomendowanym rozmiarze niż wgrywanie go w pełnej rozdzielczości i liczenie na to, że algorytm poradzi sobie lepiej z jego przystosowaniem do wymogów serwisu. Zadbaj więc o wyostrzenie zdjęcia i jego zapisanie w odpowiednim rozmiarze we własnym zakresie.
Żeby ułatwić Ci działanie, podzielę się z Tobą kilkoma radami na początek:
- W wyostrzaniu zdjęć liczy się uzyskanie wrażenia fotografii o odpowiedniej ostrości, ale też bez przesady – pewnie kojarzysz fotografie wyostrzone tak, że aż oczy bolą od patrzenia na nie. Takiego efektu unikaj, spróbuj lekkiego wyostrzenia, które tylko podkreśli piękno fotografii.
- Wyostrzanie zniweluje miękki, nieco malarski klimat zdjęcia. Jeśli jest to Twoim celem, to zastosuj je, ale niektóre fotografie (na przykład rozmyte i mgliste pejzaże) lepiej wyglądają bez radykalnego wyostrzania. Trudno więc mówić o idealnym wyostrzeniu, które będzie pasowało do każdego zdjęcia – za każdym razem to praca na zasadzie prób i błędów i oceniania efektów na bieżąco.
- Wyostrzając zdjęcia, koniecznie zwracaj uwagę na detale (krawędzie, drobne elementy). Sprawdź je w powiększeniu, zwróć uwagę na to, czy nie mają zbyt szerokich obwódek.
- Pracując na fotografiach, które mają spore obszary jednolite kolorystycznie, jak niebo lub tafla jeziora, koniecznie obejrzyj je w powiększeniu, by upewnić się, czy wyostrzenie nie jest zbyt mocne – będzie się to manifestowało nadmiernym ziarnem i mocnym podkreśleniem artefaktów. Staraj się uzyskać gładki efekt.
Sam proces wyostrzania zdjęć zależy od tego, jakim programem się posługujesz i na jakie potrzeby przygotowujesz swoje fotografie.
Wyostrzanie zdjęć w Photoshopie
Jeśli chodzi o sprawne i profesjonalne wyostrzanie zdjęć, program taki, jak Photoshop sprawdza się bardzo dobrze. Jest to chyba najbardziej znany program do poprawiania jakości zdjęć, więc nie będę bawił się w przekonywanie cię do niego.
Sama procedura wyostrzania w Photoshopie jest dość intuicyjna. By ją wykonać, należy wybrać kolejno opcje:
Menu -> Filtr -> Wyostrzenie -> Maska wyostrzająca/Wzmocnienie (nazwy poszczególnych funkcji zależą od wersji oprogramowania, jaką się posługujesz).
Wybranie powyższego narzędzie spowoduje otworzenie się okna z parametrami wyostrzania, jak siła, promień oraz próg. Parametry te pozwalają wyizolować obraz od szumu. Oczywiście nie podam Ci uniwersalnych wartości, jakie wystarczy ustawić, by uzyskać świetny efekt na każdym zdjęciu, bo takiego rozwiązania nie ma. Każda fotografia wymaga indywidualnych działań i bieżącego przyglądania się jej w oknie podglądu. Jednak można przyjąć, że parametry te powinny być dopasowane do tego, w jaki sposób zamierzasz wykorzystać zdjęcie:
- Zdjęcia przygotowywanie do użytku cyfrowego (na przykład do publikacji na blogu foto), mogą dobrze prezentować przy parametrach: siła wyostrzania(Amount, Wartość) w zakresie do 300%, Promień (Radius) w zakresie do 0.7 pikseli oraz Próg (Threshold) 0 poziomów wyostrzenia.
- Zdjęcia przygotowywane do druku lepiej przygotować opierając się na parametrach: siła wyostrzenia (Amount, Wartość) do 500%, Promień (Radius) do 1.5 piksela, Próg (Threshold) wyostrzenia do 5 poziomów.
Oczywiście nie są to wartości do skopiowania i stosowania z automatu w każdym przypadku – zawsze analizuj efekt na podglądzie i pamiętaj, że wysokiej jakości wydruk, a szczególnie na dużym formacie, wymaga najwięcej pracy i faktycznie warto się najbardziej przyłożyć do wyostrzania.
Częstą praktyką jest również wyostrzanie wyłącznie fragmentu zdjęcia. W tym wypadku korzystasz z tych samych narzędzi, ale po zakończeniu zasadniczego wyostrzenia, nakładasz na zdjęcie maskę, którą zamalowujesz pędzlem, by zniwelować wyostrzenie na wybranych fragmentach. Jeśli więc chodzi o wyostrzanie zdjęć, Photoshop jest bardzo wygodnym programem, ale wcale nie jedynym, który daje szerokie możliwości działania.
Wyostrzanie zdjęć w Gimp
Gdy chodzi o szybkie wyostrzanie zdjęć, Gimp jest doskonałym wyborem i to darmowym. Najszybszą opcją jest zastosowanie poniższej funkcji:
Filtry -> Uwydatnienie -> Wyostrz
Opcja ta pozwala na błyskawiczne wyostrzenie, ale nie sprawdzi się w przypadku zdjęć z szumem – zostanie on dodatkowo podkreślony. Ostrość zmienisz przesuwając suwak, a efekt podejrzysz od razu w podglądzie.
W programie Gimp możesz również skorzystać z maski wyostrzającej – analogiczna opcja do wyostrzania w Photoshopie. Możesz wówczas pracować na kilku parametrach, co daje o wiele szersze możliwości. By skorzystać z tej funkcji, należy wybrać:
Filtry -> Uwydatnienie -> Maska wyostrzająca
Do dyspozycji będziesz mieć trzy suwaki, które odpowiadają za promień wyostrzenia, rozmiar wyostrzenia oraz próg. Czyli identycznie, jak w Photoshopie.
Wyostrzanie zdjęć w Lightroomie
Jednym z programów godnych polecenia, jeśli chodzi o wyostrzanie zdjęć, jest oczywiście Lightroom. Można tu zadziałać na zdjęciach na trzy sposoby:
- Wyostrzając je całościowo przy pomocy panelu Detail.
- Wyostrzając je punktowo przy pomocy pędzla Adjustment Brush, ale też stosując filtr radialny lub gradient.
- Wyostrzając zdjęcie już na etapie eksportu.
Najczęściej zastosowanie znajduje jednak wyostrzanie całościowe, dlatego to na nim się skupię. Oto, co musisz zrobić, by skorzystać z tej funkcji:
- Uruchom panel Detail – znajdziesz w nim sekcję Sharpening.
- Do dyspozycji masz cztery suwaki: amount, który odpowiada za moc wyostrzenia; radius, który odpowiada za ostrzenie poprzez zwiększanie kontrastu na krawędziach poszczególnych elementów zdjęcia; detail, który odpowiada za uwydatnienie drobnych szczegółów oraz masking, który umożliwia zamaskowanie fragmentów zdjęcia przed wyostrzeniem.
- Pracuj na pełnym powiększeniu, by uzyskać jak najlepsze efekty.
Jak widzisz, wyostrzanie zdjęć Lightroom to całkiem prosta sprawa, a jednocześnie jest to program dający tak wiele możliwości. Jeśli jednak sprawia Ci on problemy, możesz spróbować jednego z prostszych narzędzi – na przykład Photoscape lub edytorów online.
Wyostrzanie zdjęć w Photoscape
Kolejnym popularnym programem do wyostrzania zdjęć jest Photoscape. Jest to rozwiązanie dostępne zarówno na urządzeniach z Windowsem, jak i na sprzętach z iOS – użytkownicy Photoscape dla iOS mają dostęp do nieco szerszej funkcjonalności (między innymi do wyostrzania fragmentów zdjęć).
By wyostrzyć całe zdjęcie przy pomocy Photoscape, należy wybrać kolejno opcje:
Editor -> Sharpen lub w iOS Adjustments -> Sharpen
Wybranie tego narzędzia umożliwi wyostrzenie zdjęcia przy pomocy trzech suwaków (podobnie, jak w programie Gimp lub Photoshop), a efekty podejrzysz od razu w oknie podglądu. Po zakończeniu edycji, wystarczy wybrać opcję Apply i gotowe.
Jak już wspomniałem, w programie Photoscape na iOS znajdziesz także opcję wyostrzania fragmentu zdjęcia. By skorzystać z tej opcji należy skorzystać z narzędzia Sharpen oraz wybrać opcję Mask. Wybranie przycisku Show Mask wskaże, który fragment zdjęcia został automatycznie wytypowany do wyostrzenia – możesz swobodnie przenieść to zaznaczenie w inne miejsce, zmienić jego kształt i rozmiar albo nawet samodzielnie zamalować wybrany fragment zdjęcia przy pomocy pędzla, by go wyostrzyć.
Wyostrzanie zdjęć online – edytor BeFunky
Wielu użytkowników i pasjonatów fotografii docenia nie tylko klasyczne programy i narzędzia do zaawansowanej edycji zdjęć, ale także prostsze edytory online, które sprawdzają się doskonale w nieco bardziej amatorskim zastosowaniu. Ja polecam prosty i intuicyjny edytor BeFunky. By z niego skorzystać, wystarczy:
- Otworzyć w edytorze swoje zdjęcie.
- Wybrać funkcję Sharpen z listy dostępnych opcji – znajdziesz ją po lewej stronie.
- W zakładce Adjust możesz dopasować parametry wyostrzenia i zapisać zdjęcie.
- Jeśli chcesz, możesz wyostrzyć tylko fragment zdjęcia. By to zrobić, wybierz opcję Paint i kliknij w ikonkę dwóch kwadracików, które na siebie nachodzą. Wybranym pędzlem zamaluj obszar zdjęcia, który ma zostać wyostrzony. Możesz wybrać pędzel o preferowanym rozmiarze, twardości i sile, by uzyskać określony efekt.
Wyostrzanie zdjęć online to świetna opcja dla osób, które nie chcą inwestować w drogie narzędzia do edycji i cenią sobie prostotę działania.
Wyostrzanie zdjęć na telefonie
Coraz więcej osób fotografuje głównie przy pomocy smartfona, a efektami swojej pracy chce się szybko podzielić w mediach społecznościowych. Stąd też tak często w różnych grupach dyskusyjnych i w komentarzach na blogach pojawia się pytanie o to, jak wyostrzyć zdjęcie na telefonie.
Można skorzystać z funkcji samego telefonu, a także z opcji edycji, jakie daje sama aplikacja portalu, na którym zdjęcie będzie publikowane, ale najlepszą opcją zapewniającą wyostrzanie zdjęć będzie aplikacja pokroju Snapseed.
Snapseed to darmowa aplikacja do zdjęć, która może przydać się zarówno przy operacjach typu pomniejszanie zdjęć z wyostrzeniem, jak i podczas innego rodzaju edycji. Co ciekawe, może ona obsługiwać nawet format RAW. By wyostrzyć zdjęcie przy jej pomocy, należy:
- Otworzyć wybrane zdjęcie w tej aplikacji.
- Dostroić ustawienia – wybrać trzykropek w górnym rogu aplikacji, by rozwinąć opcje ustawień, a w nich można zmienić rozmiar zdjęcia, a także jego format.
- wybranym zdjęciu należy kliknąć symbol ołówka, a wówczas pojawią się dostępne narzędzia. Należy wybrać wyostrzenie i przesuwając palcem w prawo lub w lewo, dostroić jego poziom.
- Chcąc wyostrzyć tylko fragment zdjęcia, można zamalować fragment, który ma zostać wyostrzony.
Wyostrzanie zdjęć nie jest trudne, ale zawsze jest to kwestia wyczucia i dobrego smaku. Niezbyt dobrze prezentują się zarówno fotografie rozmazane przypadkowo (zwyczajnie nieostre, a nie malowniczo i celowo rozmyte), jak i wyostrzone w sposób przesadny, sztuczny i nieumiejętny. Z tego też względu zachęcam Cię do samodzielnych prób wyostrzania zdjęć, bo praktyka czyni mistrza.
1 komentarz
Cenne wskazówki dla osób, które dopiero zaczynają bawić się w obróbkę fotografii. Często nieznaczne podrasowanie zdjęć daje fantastyczny efekt, więc nie sposób z tego nie skorzystać 🙂