Jaki tryb autofokusa wybrać?
Pytanie:
Jaki tryb autofocusa wybrać, One Shot czy Servo?
Autofokus: One Shot / AF-S
Najpierw wyjaśnijmy czym różnią się oba typy ustawiania ostrości. Nie są to nazwy powszechnie znane bo różnych aparatach / systemach będą się inaczej nazywać. One Shot to nazwa stosowana w Canonach i oznacza pojedyncze ustawienie punktu ostrości. One Shot w większości aparatów oznacza się jako “AF-S” lub “S”. Sprawdza się w przypadku fotografowania nieruchomych przedmiotów lub ludzi.
W tym przypadku po naciśnięciu przycisku spustu migawki (do połowy) nastąpi zablokowanie punktu ostrości i fotograf może przekomponować zdjęcie bez konieczności ustawiania ostrości raz jeszcze. Jest to dość ryzykowny sposób stosowany przez osoby korzystające z lustrzanek (w których najlepiej działa centralny punkt AF). Wspominam o ryzyku, ponieważ pole ostrości na zdjęciu nie rozkłada się w linii prostej i każdy ruch obiektywem może powodować utratę ostrości. Szczególnie podczas korzystania z dużego otworu przysłony.
Przy bezlusterkowcach One Shot sprawdza się znacznie częściej, przez możliwość wybierania konkretnego punktu ostrości w każdym (lub prawie każdym – w zależności od modelu) punkcie na matrycy.
Autofokus: Servo / AF-C
Akcję fotografujemy używając trybu Servo – w innych systemach oznacza się go jako “AF-C” lub “C”.
Jest to tak zwany autofokus śledzący, który podąża za obiektem. Fotograf trzymając spust migawki (wciśnięty do połowy) może mieć pewność, że obiekt znajduje się w ostrości. Oczywiście będą tu pewne różnice w zależności od modelu aparatu i marki. Niektóre będą trafiać 99 razy na 100 prób, inne rzadziej.
Bezlusterkowce mają tryb śledzenia na bardzo wysokim poziomie. Lustrzanki nie mogą się z nim równać przez ograniczoną liczbę pól AF.
Autofokus: Al Focus / AF-A
W aparatach jest też tryb Al Focus czy “AF-A”, w którym aparat po wykryciu ruchu sam przełącza się z One Shot / “AF-S” na Servo / “AF-C”.
Pamiętajmy, że wiele w kwestii tego czy uda nam się ustrzelić ostre zdjęcie, zależy od tego z jakiego pola autofokusa korzystamy. Czy jest to pojedynczy punkt (i jak duży on jest), strefa czy jest to AF wielkostrefowy (obejmujący czasem cały kadr). W różnych aparatach wybór konkretnej opcji będzie rozsadniejszym rozwiązaniem dlatego zalecam w tym przypadku uważnie przestudiować instrukcję obsługi lub przeprowadzić własne testy by przekonać się, który najlepiej spełnia nasze oczekiwania.