Akcesoria do aparatu, które musisz mieć
Pytanie:
Jak kupię taki aparat to muszę coś do niego jeszcze dokupić?
Pojawiło się pod filmem o Canonie R6, ale postanowiłem wykorzystać okazję i potraktować je nieco szerzej.
Na początek: mam nadzieję, że trzeba nikogo przekonywać o konieczności dokupienia obiektywu. Nie jest to jednak tak prosta rzecz jak można byłoby się spodziewać. Od posiadanego obiektywu zależy większość naszych fotograficznych możliwości.
Można bawić się w różnego rodzaju rankingi pokazujące najlepsze obiektywy pod różne rodzaje fotografii, ale dziś nie będziemy się temu przyglądać. Chciałbym zasugerować coś zgoła innego.
Zastanówmy się nad naszym stylem fotografowania. Jakim jesteś fotografem? Stoisz w miejscu i boisz się wchodzenia w bliskie interakcje z ludźmi? Zoom 70-200 mm będzie dla Ciebie świetny na początek.
Lubisz być w centrum, zależy Ci na zdjęciach, które podczas oglądania niemal sprawiają wrażenie, że oglądający jest w wciągany w środek wydarzeń? Kup stałkę 35 mm.
Takich pytań może być wiele, ale pierwsza ważna decyzja wiąże się raczej z pytaniem zoom czy obiektyw stałoogniskowy. W filmie “Obiektyw na początek” omówiłem najpopularniejsze wybory początkujących fotografów związane z ogniskowymi więc tam odsyłam zainteresowanych.
Akcesoria do aparatu
W dalszej kolejności każdy fotograf musi pomyśleć nad zabezpieczeniem obiektywu. Wydać kilkaset lub kilka tysięcy złotych na obiektyw, który się zarysuje… To potrafią tylko najwybitniejsi fotografowie.
Filtr UV
Zatem zaczynamy inwestowanie od filtra UV. Tu podstawą jest brak trybu oszczędzania. Punktem wyjścia jest to, że kupując drogi obiektyw zbudowany z dobrej jakości soczewek nie możemy zakrywać go potem słabym szkiełkiem, które popsuje nam jakość optyki.
Mam dobre zdanie o filtrach Marumi więc w kwestii UV polecę ten model. Z jednym zastrzeżeniem. Najpierw sprawdź jaką średnicę ma Twój obiektyw. Najczęściej informacja o średnicy umieszczona jest na dekielku obiektywu lub w bezpośredniej bliskości ostatniej soczewki (licząc od strony matrycy).
Filtry UV kupujemy dla każdego posiadanego obiektywu. Inne – te bardziej specjalistyczne dobieramy do obiektywu o najszerszej średnicy i a z resztą obiektywów możemy posiłkować się redukcjami, które pomogą obniżyć koszt inwestycji w akcesoria (wyjątkiem będą filtry połówkowe, ale to przy innej okazji).
Balans bieli
Zaawansowani fotografowie, którym zależy na dobrych ustawieniach podczas fotografowania powinni pomyśleć na zakupem filtra Expo Disc. Szczególnie gdy muszą fotografować w różnych warunkach oświetleniowych.
Czasem trudno ocenić ile Kelvinów ma światło słoneczne przefiltrowane przez witraż gdy zmiesza się z żarówką i zostanie podświetlone przez płomień świecy. Temperatura barwowa to jeszcze nie problem, gorzej gdy mamy też dodatkowy zafarb jak w przypadku światła przefiltrowanego przez liście lub odbijającego się od kolorowej ściany.
Na te wszystkie bolączki odpowiada Expo Disc. Dając dobre kolory bez konieczności ślęczenia przed Light Roomem.
Przyda się dobra torba albo plecak fotograficzny by nasz aparat zachował dobrą formę przez najbliższe lata, ale poszczególne propozycje znajdziesz w linkowanym artykule.
Pokaż niebo
Filtrów do zdjęć można polecać pewnie sporo a przynajmniej kilka filtrów szarych, ale zakładam że odbiorcą tego wpisu będą osoby początkujące więc póki co rzucę informację o konieczności posiadania filtra polaryzacyjnego. Tu nie chodzi tylko i wyłącznie o oszczędność czasu w postprodukcji. Rzecz rozbija się o to jakie informacje zarejestruje nasza matryca.
Filtr polaryzacyjny niweluje odbicia od niemetalicznych powierzchni co przekłada się na możliwość fotografowania detali przez powierzchnię wody, szkło, redukcję odbić światła z liści. Przekłada się to oczywiście na zwiększenie nasycenia kolorów co szczególnie dobrze widać na przykładzie nieba i wody. Z niebem jest jeden szczegół, o którym warto pamiętać. Chodzi o to, że światło musimy mieć pod kątem 90 stopni, ale szczegółowo opiszę to w osobnym wpisie. Na dziś pamiętaj tylko o zakupie dobrego filtra polaryzacyjnego.
Do tego możesz dodać zestaw do czyszczenia obiektywu i kartę pamięci. Wtedy możesz powiedzieć, że masz zestaw minimum, który zapewnia spokojne cieszenie się fotografią. Jeśli nie wiesz jaką kartę wybrać do swojego aparatu to zostawiam Cię z filmami: