Białe tło na zdjęciu – jak je uzyskać?
Zarówno fotografia portretowa w studiu, jak również zdjęcia produktowe i wiele innych rodzajów fotografii może wymagać zastosowania białego tła. Jest ono nie tylko neutralne, ale też sprzyja dalszej obróbce graficznej zdjęć oraz nawet najbardziej zaawansowanym fotomontażom. Zdjęcia na białym tle są na topie także ze względu na rosnącą popularność fotografii o minimalistycznej estetyce – jeśli zajrzysz na popularne profile na Instagramie, to z pewnością znajdziesz na nich zdjęcia na śnieżnobiałym tle. Jak uzyskać tło w białym kolorze w warunkach studyjnych?
Białe tło fotograficzne – dlaczego warto je stosować?
Popularność białego tła to nie tylko kwestia bieżących trendów, ale też wielu zalet, z jakimi wiąże się wykonywanie zdjęć właśnie na takim tle. Oto one:
- Białe tło jest neutralne, niemal niezauważalne, a przez to nie odwraca uwagi od fotografowanego obiektu. Stąd też tak duża popularność zdjęć produktowych z białym tłem.
- Białe tło jest minimalistyczne i subtelne, a jednocześnie podkreśla walory fotografowanych obiektów – inne kolory doskonale kontrastują z bielą.
- Teoretycznie białe tło można uzyskać dość łatwo – wystarczy biała ściana, odpowiednie oświetlenie i ewentualny retusz po wykonaniu zdjęcia.
To tylko kilka z wielu zalet, jakie wynikają ze stosowania białego tła na zdjęciach. Skoro biel ma tyle zastosowań, warto nauczyć się uzyskać ją w tle.
Jak zrobić białe tło na zdjęciu? Najpopularniejsze metody
Istnieją różne sposoby na to, by uzyskać białe tło na zdjęciach. Część z nich to efekt graficznej obróbki zdjęć, a inne są wynikiem odpowiedniego oświetlenia podczas wykonywania fotografii. Oczywiście o wiele lepiej jest uzyskać efekt białego tła już na etapie robienia zdjęć, ale nie zawsze jest to możliwe.
- Białe tło na zdjęciach – metoda dla początkujących – by uzyskać białe tło na zdjęciu (na przykład na produktowej fotografii na bloga lub do umieszczenia na Instagramie), warto posłużyć się fotografią z dobrze oświetlonym przedmiotem/postacią, które zostały umieszczone na jasnym tle (na przykład na tle białej płachty). Nie dysponując własnym studiem fotograficznym i profesjonalnymi lampami, trudno będzie uzyskać odpowiedni efekt na etapie wykonywania zdjęcia, dlatego ważna jest jego dalsza obróbka w Photoshopie albo jednym z licznych programów do edycji zdjęć, jakie można znaleźć w sieci.
- Białe tło dla średniozaawansowanych – jeśli dysponujesz aparatem, statywem oraz blendą, możesz pokusić się o wykonywanie całkiem niezłych zdjęć na białym tle. Kwestią kluczową jest jednak dobre światło naturalne i jego umiejętne odbicie przy pomocy blendy. Fotografowany przedmiot należy umieścić (na przykład położyć) na tle białego brystolu lub białej tkaniny. Zdjęcie warto wykonać od góry (dlatego przyda się statyw), ale tak, by nie rzucać cienia na fotografowany obiekt. Plan zdjęciowy powinien znajdować się przy oknie, ale światło musi być dzienne, białe, rozproszone (popołudniowe, żółte i mocne słońce to nie są najlepsze warunki). Światło dzienne należy odbić blendą, by doświetlić tło. Warto dopracować też ustawienia aparatu (na przykład zwiększając ekspozycję).
- Białe tło do zdjęć – metoda dla zaawansowanych – jeśli dysponujesz dobrym aparatem, a nawet własnym studiem fotograficznym, zadbaj o uzyskanie białego tła już na etapie wykonywania zdjęcia. Do tego zadania niezbędne będą również studyjne lampy i akcesoria, które pozwolą odpowiednio ustawić światło. Ideą jest bardzo mocne oświetlenie tła, na którym znajduje się fotografowany przedmiot lub osoba – można przyjąć, że chodzi o uzyskanie tła o 1-1,5 EV jaśniejszego od oświetlenia fotografowanego obiektu lub osoby.
Oczywiście odpowiednie ustawienie światła, a nawet to, po jakie lampy i akcesoria trzeba będzie sięgnąć, by uzyskać odpowiedni efekt profesjonalny, to kwestie uzależnione od wielu czynników, jak choćby wielkość studia fotograficznego, co wpływa na to, w jakiej odległości można będzie ustawić reflektory oraz fotografowany obiekt.
Kwestie, o których warto pamiętać, gdy celem jest uzyskanie zdjęć z białym tłem:
- Im mniejsze studio, tym trudniej będzie równomiernie jasno oświetlić tło. Wynika to z krótszej odległości pomiędzy lampami a tłem, co wpływa na większe różnice pomiędzy centralną częścią stożka światła, a jego brzegami. Optymalną opcją jest ustawienie reflektorów w sporej odległości oraz zastosowanie dyfuzorów, które równomiernie rozproszą światło.
- W fotografii produktów lub małych obiektów warto posłużyć się dwoma lub trzema lampami, a w przypadku fotografowania osób, szczególnie całych sylwetek, warto wykorzystać 4 lampy dla oświetlenia tła.
- By uzyskać białe tło do zdjęć, warto fotografować na białym lub niemal białym tle, jak biała ściana, specjalne ekrany lub choćby płachta białego materiału.
- W sytuacji, gdy chce się uzyskać białe tło fotograficzne, warto posługiwać się światłomierzem. Sprawdzą się nawet aplikacje na smartfony z tego rodzaju funkcją.
- Nie można zapomnieć także o lampach oświetlających sam fotografowany obiekt.
Uzyskanie białego tła na zdjęciach, szczególnie w przeciętnych warunkach, nie jest łatwe, ale odpowiednie oświetlenie i umiejętność dostrojenia parametrów aparatu sprawią, że będzie to możliwe.
2 komentarze
Wszystko wyjaśnione bardzo dobrze. Jeżeli ktoś myśli o fotografii produktowej na poważnie lub staje przed koniecznością wykonywania takich zdjęć regularnie, wówczas być może warto zastanowić się nad zakupem stołu bezcieniowego, który tego typu pracę znacząco ułatwia. W przypadku większych przedmiotów raczej nie znajdzie takie rozwiązanie zastosowania, jednak przy mniejszych produktach jak najbardziej. Planujecie więcej podobnych wpisów?
Podpisuję pod tym stołem bezcieniowym. Jak najbardziej będą jeszcze podobne wpisy, jakbyś miał jakikolwiek pomysł o czym Niezłe mogłyby jeszcze napisać to śmiało 🙂 Mam co prawda plan na następne artykuły foto, ale każdy dobry pomysł się przyda.