Pierwsze kroki w Lightroom
Nie wiem czy się zgodzisz, ale dla mnie Adobe Lightroom to jeden z prostszych programów do obróbki i zarządzania zdjęciami. Ma swoje ograniczenia (bez nich Photoshop nie miałby racji bytu), ale jeśli idzie o szybkość pracy nad zestawami zdjęć – nic mu nie dorównuje.
Spora część fotografów używa go do “przerabiania” fotografii, ale zaledwie część traktuje go poważnie także pod kątem możliwości zarządzania swoim zbiorem zdjęć.
Pierwszy odcinek z serii filmów o obróbce zdjęć w Lightroom rozpoczynam zatem nieprzypadkowo od trzech podstawowych funkcji:
Zmian nazw folderów i przenoszenia zdjęć na komputerze przy użyciu LR, pilnowania porządku przy pomocy słów kluczowych i korzystaniu z kolekcji.
Ta ostatnia przyda się szczególnie przy tworzeniu portfolio, gromadzeniu potencjalnych zdjęć do wykorzystania na Instagramie lub jako miejsce odniesienia jeśli lubisz robić podsumowania najlepszych zdjęć z kolejnych lat twojej przygody z fotografią. Dzięki niej nie będziesz musiał za każdym razem przekopywać wszystkich folderów zdjęciowych. W archiwum wreszcie zapanuje porządek.
Adobe Lightroom – od czego zacząć?
Selekcja zdjęć w Lightroom
Nie ma jednego (uniwersalnego) sposobu wybierania najlepszych zdjęć, ale ufam że część z was doceni inne myślenie o selekcji. Jak zwykle odwracam wszystko do góry nogami i zamiast starać się wybierać najciekawsze ujęcie, koncentruję się raczej na odrzuceniu zdjęć których z pewnością nie powinno się zostawiać.
W skrócie: odrzucenie zdjęcia gorszego przychodzi znacznie szybciej. W filmie opowiadam także o kilku skrótach klawiszowych, które przyspieszają pracę w Lightroomie, ale już widzę że jest to dobry temat na osobny film.
Zresztą podobnie jak problem związany z wykorzystaniem krzywej czy kalibracji.
Jednak by nie mieszać wam zbytnio w głowach, tym razem skupimy się tylko na podstawowych sprawach związanych z obróbką. Bez wchodzenia w szczegóły, które z pewnością pojawią się w kolejnych częściach serii.
Jeśli będziecie mieć jakiekolwiek pytania związane z obróbką w Lightroomie: proszę piszcie w komentarzach. Postaram się dodać te problemy do planu kolejnych odcinków serii o obróbce.