Tło do zdjęć {które wybrać?}
Tło to jeden z kluczowych elementów w fotografii. Jego kolorystyka, rodzaj, a nawet faktura ma niebagatelny wpływ na pozostałe części składowe kompozycji.
W wielu sytuacjach tłem jest jakiś element otoczenia, ale w przypadku zdjęć studyjnych i okolicznościowych sesji, można i warto skorzystać z dobrodziejstwa, jakim jest profesjonalne tło fotograficzne.
W fotografii noworodkowej oraz w dziecięcych sesjach okolicznościowych najpopularniejszym rodzajem tła do zdjęć są deski – także te drukowane na winylowym podłożu.
Dobrze wyposażone studio fotograficzne powinno dysponować różnorodnymi tłami, które można wykorzystać w uniwersalny sposób.
Zanim wejdziesz na Allegro i zamówisz tło do zdjęć, które niekoniecznie będzie pasowało do twoich potrzeb, zerknij na listę wszystkich rodzajów teł. Zebrałem je w jednym miejscu by ułatwić wybór.
Tło fotograficzne – najpopularniejsze rodzaje
W sprzedaży znajdziesz ogrom teł fotograficznych w bardzo różnorodnych cenach, kolorach i rozmiarach. Ważne jest jednak także to, z czego zostało wykonane tło, a dostępnych opcji jest całkiem sporo. Oto najpopularniejsze z nich:
- Tło fotograficzne „gnieciuch” – to rodzaj tła tekstylnego, które stosowane bywa głównie w fotografii portretowej. Jest ono wykonane z tkaniny o nieregularnej kolorystyce i fakturze, co daje specyficzny efekt wizualny na zdjęciach.
Zalety tła typu „gnieciuch”:
- Stosunkowo szeroki wybór teł tego rodzaju.
- Jeśli się ubrudzi, można je wyprać.
- Nie trzeba go prasować.
Wady tła typu „gnieciuch”:
- Jest to tło, które może przytłoczyć zdjęcie i dominować w kadrze.
Tło typu „gnieciuch” – do jakiej fotografii? Przede wszystkim do fotografii portretowej, a także do zdjęć w estetyce vintage.
- Tło fotograficzne winylowe – prawdziwy hit ostatnich lat. Tła winylowe są bardzo trwałe, dostępne w szerokiej palecie barw oraz wzorów. Dość dobrze imitują różnorodne faktury, a szczególnie, gdy są to tła z nieco wyższej półki.
Zalety tła winylowego:
- Duża wytrzymałość na uszkodzenia i odporność na wilgoć.
- Łatwo je wyczyścić na mokro.
- Szeroki wybór teł tego typu.
- Tło winylowe może imitować różnorodne powierzchnie (na przykład drewno).
Wady tła winylowego:
- Lepsze tła tego typu sporo kosztują.
- Jest to dość ciężkie tło.
Tło winylowe – do jakich zdjęć? Jest to niemal w pełni uniwersalne rozwiązanie. Tła winylowe doskonale spisują się w fotografii kulinarnej, na sesjach noworodkowych, a także podczas fotografowania zwierząt.
- Tło tekstylne – na przykład płócienne, muślinowe i innego rodzaju tła z materiału. Mogą zapewniać matowy albo połyskujący efekt. Tła z materiału sprawdzają się w warunkach studyjnych, a szczególnie w fotografii portretowej i produktowej.
Zalety tła tekstylnego:
- Ciekawa powierzchnia z ewentualną fakturą.
- Można je wyprać i wyprasować, udrapować, podpiąć, zmarszczyć i stosować w niekonwencjonalny sposób.
Wady tła tekstylnego:
- Nie jest odporne na zabrudzenia. Niektóre plamy mogą być trudne do sprania.
- W większości przypadków trzeba je prasować.
Tło tekstylne – do jakich zdjęć? Jest to dość uniwersalne rozwiązanie. Tło z materiału sprawdza się szczególnie dobrze w fotografii portretowej i produktowej.
- Tło fotograficzne polipropylenowe – jedno z najpopularniejszych i najtańszych rozwiązań. Tła polipropylenowe są dostępne w wielu wariantach i kolorach, są również odporne na wilgoć, a przez to nieco odporniejsze niż tła kartonowe.
Zalety tła polipropylenowego:
- Szeroki wybór kolorów.
- Niska cena.
- Jest to tło odporne na wilgoć.
Wady tła polipropylenowego:
- Tło tego typy ma lekką strukturę, co może być widoczne na zdjęciach.
- Tło polipropylenowe może się dość łatwo pozaginać.
Tło polipropylenowe – do jakich zdjęć? Jest to opcja, która można wybrać na początek albo wówczas, gdy budżet jest bardzo ograniczony.
- Tło fotograficzne kartonowe – z oczywistych względów, jak choćby z uwagi na cenę, jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Tła kartonowe mogą być niemal idealnie gładkie, a paleta barw do wyboru jest bardzo szeroka. Oczywiście nie jest to rozwiązanie wolne od wad.
Zalety tła z kartonu:
- Niska cena zakupu – czasami to kwestia dosłownie kilku lub kilkunastu złotych.
- Gładka powierzchnia.
- Szeroka gama kolorystyczna do wyboru.
- Wygodne w użyciu z uwagi na swą sztywność.
Wady teł kartonowych do fotografii:
- Łatwo je uszkodzić, zgnieść, a nawet przedrzeć.
- Chłoną wodę i zanieczyszczenia.
Tło z kartonu – do jakiej fotografii? Przede wszystkim będzie to bardzo dobry wybór do sesji produktowych i portretowych. Tła z kartonu nie są polecane do fotografowania świeżej żywności, a także w fotografii zwierząt. Nie sprawdzą się także na sesjach z użyciem wody, płynów i innego rodzaju środków, które mogą zachlapać tło.
- Tło fotograficzne flizelinowe – czyli kolejny rodzaj tła tekstylnego, które jednak jest dość specyficzne. Tło flizelinowe ma niejednorodną fakturę, przez co pozwala na uzyskanie nieco innych efektów niż tło kartonowe czy płócienne. Jest ono jednak dość cienkie, może ulec zaciągnięciu.
Zalety tła flizelinowego:
- W porównaniu z innymi tłami tekstylnymi, wersja flizelinowa jest dość tania.
- Nierównomierna faktura może być atutem, gdy ma się pomysł na jej wykorzystanie.
- Szeroki wybór kolorów.
Wady tła flizelinowego:
- Może ulec zaciągnięciu.
- Trudno je uznać za tło uniwersalne.
Tło flizelinowe – do jakiej fotografii? Przede wszystkim portretowej, produktowej, rodzinnej.
Nie są to wszelkie możliwe rodzaje teł fotograficznych, ale najpopularniejsze z nich. Jak widzisz, wybór jest szeroki, a to jeszcze nie koniec decyzji do podjęcia przed zakupem.
Tło do zdjęć – podwieszane do sufitu lub ściany czy przenośne?
Kolejnym zagadnieniem, nad którym warto się pochylić, jeśli chodzi o zakup tła fotograficznego, jest sposób jego mocowania. W sytuacji, gdy fotografuje się przedmioty leżące na płasko na tle, nie trzeba sobie zawracać tym głowy, ale w większości przypadków tło należy w jakiś sposób zamocować. Do wyboru są systemy przenośne oraz do zamontowania na stałe. Który wybrać?
System mocowania tła do ściany lub sufitu (na stałe) – jest to rozwiązanie godne polecenia tym osobom, które dysponują odpowiednią przestrzenią. W przestronnym studiu będzie to świetna opcja. System mocowania tła do ściany lub sufitu pozwala na szybkie rozwijanie i zwijanie go – w zależności od potrzeb. Decydując się na rozwiązanie tego typu, zwróć uwagę na to, czy wybrany system pozwala na montaż jednego tła, czy może raczej kilku – to o wiele lepsza opcja w profesjonalnym zastosowaniu, bo można błyskawicznie zwinąć jedno, a rozwinąć inne tło.
System przenośny – jest to opcja, którą polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiązania mobilnego albo nie dysponuje odrębnym studiem. System mobilny ułatwi urządzenie tymczasowego studia w salonie lub innym pomieszczeniu. W systemie przenośnym stosowane są stojaki i tuleje na tło. Rozwijanie najczęściej jest manualne, ale są też systemy mobilne z elektryką.
Tła przenośne na ramie – kolejna opcja mobilna, która jest tańsza od całych systemów ze zwijanymi tłami, a także zajmuje stosunkowo niewiele miejsca (mniej więcej tyle, co blenda). To świetny wybór, gdy potrzebujesz mniejsze tło – na przykład do portretów. Takie tło łatwo zabrać ze sobą w plener.
Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne strony, a w niektórych przypadkach warto mieć zarówno tło zwijane w studio lub mobilne, ale też tło przenośne na ramie do użycia w plenerze.
Co zamiast typowego tła fotograficznego?
Określone rodzaje zdjęć mogą wymagać rezygnacji z typowego tła fotograficznego. Szczególnie dotyczy to zdjęć produktowych, ale nie tylko. Godne uwagi są więc także poniższe rozwiązania:
Stół lub namiot bezcieniowy – to opcje, które są znakomite w fotografii produktów do katalogów, na aukcje internetowe i do sklepów online. Stół będzie idealną opcją do użytku stacjonarnego, a namiot zapewnia mobilność. Oba te rozwiązania pozwalają na fotografowanie przedmiotów i wyeliminowanie cienia, co ułatwia dalszą obróbkę zdjęcia, jak również usprawnia samo wykonywanie fotografii – temperatura barwowa i warunki oświetleniowe są, w tym wypadku, bardzo stabilne.
Tło cyfrowe – kolejna opcja, która nie jest typowym tłem do rozwieszenia lub rozstawienia na planie. Skorzystać można z teł dostępnych w programach graficznych albo wykupić dodatkowe.
Tło lustrzane – następne z rozwiązań, z jakich można skorzystać. Tło lustrzane najczęściej występuje w klasycznej, białej i czarnej kolorystyce. Zapewnia efekt lekkiego odbicia w tle.
Tło z… ceraty – tak, to nie żart. Cerata może być tanią i dość nieoczywistą alternatywą dla tła winylowego, a szczególnie, jeśli będzie to produkt nieco lepszej jakości. Nie mam na myśli ceraty w kiepsko nadrukowane wzorki, ale model gładki, w deseń przypominający kamień albo drewno – wbrew pozorom można znaleźć coś fajnego w dobrej cenie.
Najlepsze profesjonalne tła do zdjęć
Jeśli już zdecydujesz się na zakup dobrej jakości tła fotograficznego, omijaj oferty o podejrzanie niskich cenach albo takie, gdzie trudno znaleźć nazwę producenta tła. Jeśli już wydawać pieniądze, to na coś sprawdzonego i godnego uwagi, jak:
- Tła marki Savage, a szczególnie kartonowe tło Savage Wideton, które jest dostępne w 66 kolorach. Jego ogromną zaletą jest wysoka gramatura użytego kartonu, a przez to wysoka trwałość i bardzo dobre parametry.
- Tekstylne tła marki F&V – można kupić cały zestaw ośmiu teł wraz z tuleją do przechowywania. Zaletą teł tej marki są ich bardzo dobre parametry, równomierna grubość, wybarwienie i powierzchnia.
- Tła polipropylenowe OEM – ekonomiczne rozwiązanie w niewielkiej palecie kolorystycznej, ale w wielu przypadkach ten wybór (biały, czerwony, niebieski, zielony, beżowy, brązowy, czarny, szary) okazuje się w pełni wystarczający. Tło OEM może być prasowane, gdy się zagniecie.
- Tła papierowe Fomei – dostępne w szerokiej palecie kolorystycznej, matowe tła z papieru barwionego w masie. Zapewniają gładką powierzchnię bez żadnej struktury, a to eliminuje odbicia światła.
Oczywiście dobrego rodzaju teł jest o wiele więcej i pewnie każdy profesjonalista ma swoją listę topowych propozycji tego typu. Jedno jest pewne – dobre tło fotograficzne jest niezastąpione w fotografii studyjnej, dlatego warto wybrać je rozważnie i sięgać po dobrej jakości rozwiązania.