Alternatywa dla Adobe? Plan wyjścia.
Jestem fotografem, korzystam z programów Adobe, nagrywam podcast i edytuję filmy. Korzystam z komputera Apple, ale część materiałów obrabiam w systemie Windows. Czy jest możliwość bym moje treści edytował w innych programach niż te oferowane przez Adobe? Jakie są poszczególne opcje dla wyżej wymienionych aktywności zawodowych?
Stawiam sobie podobne pytania od dłuższego czasu. Przyzwyczaiłem się do ich produktów i mam na nie przewidziany budżet, ale co rusz spotykam innych twórców, którzy obrabiają swoje zdjęcia w Capture One a filmy w Final Cut czy DaVinci Resolve… Właściwie w świecie wideo mało kto przekonuje mnie do pracy w Premiere Pro.
Do tego natykam się na filmy takie jak ten. Mike Gastin porzuca infrastrukturę Adobe po 40 latach korzystania z produktów, a 120 tysięcy ludzi ogląda bo jest ciekawa dlaczego.
Ze wspomnianego w filmie Affinity korzystałem dość krótko, ale może po przejęciu przez Canvę gama produktów rozszerzy się nieco? Zresztą nie jestem fanem Photoshopa i może to właśnie z tego tytułu porzuciłem pomysł zgłębiania Affinity Photo. Chętnie poznałbym coś w rodzaju alternatywy dla Lightrooma w wersji Affinity.
Oczywiście, istnieje wiele alternatyw dla programów Adobe i to nie od dziś. Ostatnio nasila się ruch szukania wyjścia z “Matrixa Adobe”. W ramach akcji społecznej po ostatniej “Aferze Adobe” powstają listy online, w których internauci proponują kolejne programy, które zastępują te z oferty amerykańskiego giganta.
Przykładowo, dla moich potrzeb byłyby to:
Alternatywy Photoshopa i Lightrooma do obróbki zdjęć:
Affinity Photo – Bardzo zaawansowane narzędzie do edycji zdjęć, które oferuje wiele funkcji podobnych do Adobe Photoshop
GIMP – Darmowe oprogramowanie do edycji grafiki, które jest alternatywą dla Photoshopa.
Pixelmator Pro- Nowoczesne narzędzie do edycji zdjęć, które jest dobrze zintegrowane z macOS i oferuje wiele zaawansowanych funkcji.
Capture One – Profesjonalne oprogramowanie do edycji zdjęć, szczególnie popularne wśród fotografów pracujących z plikami RAW.
Luminar Neo – Oprogramowanie wyposażone jest w niesamowite funkcje oparte na sztucznej inteligencji, które pozwalają na obróbkę zdjęć w zaledwie kilka sekund. Program oferuje te same podstawowe możliwości organizacji i edycji zdjęć co Lightroom.
Alternatywy dla Premiere Pro do edycji filmów
Final Cut Pro X – profesjonalne oprogramowanie do edycji filmów stworzone przez Apple, które oferuje zaawansowane funkcje i jest dobrze zoptymalizowane dla macOS. Od tego programu zaczynałem
DaVinci Resolve- bardzo zaawansowane narzędzie do edycji wideo i korekcji kolorów, dostępne zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej.
iMovie – prostsze narzędzie do edycji filmów dostępne za darmo na komputerach Apple, idealne dla mniej skomplikowanych projektów. Przez jakiś czas wystarczało mi do edycji filmów na YouTube bo jak mawia Damian Popławski: montaż to nic innego jak ułożenie klipów w odpowiedniej kolejności na linii czasu, w programie do obróbki wideo.
Programy do nagrywania i edycji podcastów, alternatywa dla Adobe Audition
GarageBand – darmowe oprogramowanie dostępne na komputerach Apple, które oferuje wiele funkcji do nagrywania i edycji dźwięku.
Audacity – darmowe, otwarte oprogramowanie do nagrywania i edycji dźwięku, które jest bardzo popularne wśród podcasterów.
Hindenburg Journalist – profesjonalne narzędzie do edycji dźwięku, zaprojektowane specjalnie z myślą o podcasterach i dziennikarzach.
Logic Pro X – zaawansowane narzędzie do produkcji dźwięku od Apple, idealne dla bardziej wymagających projektów audio.
Po co szukać alternatyw dla Adobe?
Okolice 430 € na cały rok za pakiet programów, na których pracuję to rzecz do dźwignięcia. Zwyczajny koszt działalności, tak jak księgowa czy serwer, na którym utrzymujesz stronę www. Osoby, które tworzą nieco mniej różnych formatów treści mogą poszukać oczywiście tańszej opcji w planie fotograficznym Adobe.
Zastanawiam się jednak nad zmianami jakie zaszły w branży foto. Coraz częściej mówi się o zacieraniu różnicy między filmem a fotografią.
Nawet klienci ślubni wpisują w swoich oczekiwaniach opcję “krótkiej relacji wideo” – wypełniając formularz na stronie fotografa. Tak czy inaczej wideo staje się codziennością fotografa, a konieczność inwestycji w kolejne programy obsługujące obraz i dźwięk powodują, że nie wystarcza tańszy pakiet Adobe.
W niektórych niszach występuje też zjawisko sezonowości zleceń i tu abonament może być pewnego rodzaju uciążliwością – choć jak wspomniałem na początku: w moim przypadku przyczyną szukania alternatyw może jest lekkie znudzenie środowiskiem Adobe.
Jeśli są tu osoby myślące nad alternatywnymi rozwiązaniami to chętnie poznam Wasze zdanie, dlaczego myślicie o opuszczeniu Adobe? A może już korzystacie z programów będących alternatywą dla Lightrooma czy Photoshopa?
1 komentarz
Dla mnie must have to camera raw i to dlatego ze nie robi bałaganu na dysku – to do zdjęć. A do filmu po sony vegas i premier pro tylko Davinci od 2 lat. Szybko łatwo i bez zawieszeń