Jak zrobić zdjęcie sylwetkowe? {Techniki fotograficzne #1}
Ruszamy z nową serią na blogu Niezłych Aparatów. Nosi ona tytuł “Jak zrobić takie zdjęcie?” i skoncentrujemy się w niej wokół konkretnych ujęć, ale w szerszej perspektywie omawiając konkretne techniki fotografii.
Tym razem wybrałem zdjęcie zrobione przez Wojtka Chrapka podczas porannej sesji zdjęciowej. Technika silhouette photography, po naszemu zdjęcie sylwetkowe to fajna metoda na uzyskanie większego dramatyzmu na fotografii.
Zanim oddam głos Wojtkowi chciałbym przypomnieć, że był on gościem w jednym w pierwszych odcinków podcastu, a zdjęcia które robi możecie znaleźć na jego stronie internetowej oraz śledząc profil na Instagramie.
Niezłe Aparaty: Opowiedz proszę, w kilku słowach, o kulisach powstania tego zdjęcia.
Wojtek Chrapek: Zdjęcie powstało podczas pierwszej sesji po zakończeniu kwarantanny. Nie będę ukrywał, że odczuwałem wielką radość – mogą wreszcie wziąć aparat do ręki.
Lato w pełni więc zaplanowaliśmy sesję na wczesny poranek aby skorzystać z pięknego światła o wschodzie słońca. Każdy doświadczony fotograf wie, że ogromna częścią sukcesu w zrobieniu świetnego zdjęcia jest światło. Jeżeli nigdy jeszcze nie próbowaliście to bardzo polecam, ciężko się wstaje, ale warto!
Niezłe Aparaty: Skąd pomysł na taki kadr?
Wojtek Chrapek: Byliśmy trochę przed czasem. Słońce powoli wstawało i aby wykorzystać sytuację szukałem możliwości by wkomponować parę w linię budynków, pokazując jednocześnie kolory nieba.
Jestem ogromnym fanem zdjęć samych sylwetek i zawsze jak widzę dużą pustą przestrzeń to od razu patrzę jak można ją zagospodarować. Wymyślając kreatywny kadr z ładnie grającym światłem.
Niezłe Aparaty: Czy można zrobić takie zdjęcie o dowolnej godzinie czy na przykład tylko przy zachodzie słońca?
Wojtek Chrapek: Takie zdjęcia najlepiej wychodzą wcześnie rano lub wieczorem, oczywiście da się też w ciągu dnia. Jednak moim zdaniem odcień światła podczas wschodu i zachodu słońca nadaje więcej magii fotografowanej scenie. Nie bez powodu złota godzina w fotografii cieszy się taką sławą.
Niezłe Aparaty: Czy możesz zdradzić szczegóły związane z ekspozycją?
Wojtek Chrapek: Ustawienia aparatu, na których zrobiłem to zdjęcie:
przysłona: f/ 2.2,
iso: 200,
czas: 1/3200 s.
Niezłe Aparaty: Jakim aparatem zrobiłeś to zdjęcie? Jaki obiektyw wybrałeś?… Czy potrzebny jest dodatkowy sprzęt na przykład blenda?
Wojtek Chrapek: Sprzęt użyty podczas sesji: Sony a9 + Zeiss 35 f 1.4
Nie potrzeba nam żadnych dodatkowych akcesoriów żeby uzyskać takie zdjęcia. Jedyne co to nasza wyobraźnia i kreatywna kompozycja.
Niezłe Aparaty: Na koniec proszę o dodatkowe wskazówki. O czym warto pamiętać robiąc zdjęcie sylwetkowe, na co uważać? Czy coś może pójść nie tak?
Wojtek Chrapek: Podczas każdej sesji zawsze staram się na maksymalnie wykorzystać każdą sytuację. W tym przypadku ważne jest to aby nasza para miała za sobą negatywną przestrzeń. Dzięki temu będą ładnie oddzieleni od reszty krajobrazu.
Żeby mieć kilka różnych zdjęć do wyboru polecam najpierw ustawić ich statycznie, zrobić kilka klatek testowych, a później pomyśleć jak wprowadzić jakiś ruch żeby zdjęcie miało więcej dynamiki. Zrób dużo zdjęć i potem wybierz jedno lub dwa najlepsze.
Podsumowanie:
10 rad, które pomogą zrobić lepsze zdjęcia sylwetkowe {także smartfonem}
- Fotografuj pod światło.
- Znajdź interesujący obiekt i lokalizację, która będzie tłem dla głównego tematu zdjęcia.
- Skup się na graficznej stronie zdjęcia, wyraz twarzy modela nie jest ważny, ale ułożenie ciała już tak.
- Ustaw ekspozycję manualnie. Zacznij od niskiej przysłony, krótkiego czasu i niskiej czułości na matrycy.
- Celuj w uchwycenie ruchu. To dodaje zdjęciu dynamiki.
- Gdy fotografujesz w innej porze dnia niż po zachodzie i przed wschodem warto schować główne źródło światła za modelem.
- Kadruj z głową: wykorzystaj chmury na zdjęciu.
- Fotografuj z żabiej perspektywy – ustaw się z aparatem niżej niż fotografowany obiekt.
- Fotografując w pomieszczeniach rób zdjęcia z oknem lub otwartymi drzwiami w tle.
- Podczas obróbki wykorzystaj możliwości programu do obróbki zdjęć. Podbij kontrast.
Tyle na dziś. Mam nadzieję, że podczas kolejnej sesji pomyślisz nad zdjęciem sylwetkowym. Jeśli masz ochotę na kolejne odcinki tej serii ponieważ chcesz rozgryźć inną technikę fotografii to proszę napisz o niej w komentarzu.
7 komentarze
To rzeczywiście zapomniana “technika”. Dzięki za “tip” 😉
Ostatnio też zacząłem robić takie zdjęcia. Mam wrażenie, że to technika trochę zapomniana ostatnio ale teraz powracająca. Na pewno po latach takie zdjęcie będzie nadal ciekawe.
Fajnie, że niektóre techniki fotograficzne wracają do łask 🙂
Super seria 🙂
Dzięki, wkrótce następny odcinek 🙂
Wojtek – mistrz mocnych punktów na fotografii 😉
Wiele lat praktyki 🙂