Przegląd obiektywów Canon RF do EOS R
W 2018 roku marka Canon zaprezentowała światu zupełnie nowy system mocowania obiektywów (RF), który powstał z myślą o najnowszej generacji aparatów bezlusterkowych EOS R w pełnej klatce: (wówczas Canon R i Canon RP) obecnie: Canon R6, Canon R6II, Canon R5, Canon R3, Canon R8 oraz z matrycą typu APS-c: Canon R7, Canon R10, Canon R50.
Standard ten nie jest kompatybilny z mocowaniem starszego typu (EF), ale wszystkie obiektywy starszego typu (EF) działają na nowych korpusach gdy mamy do dyspozycji adapter EF EOS R (odpowiednik FTZ w Nikonie, którego być może też rozważacie?)
Wszystkie obiektywy oznaczeniem RF pasują zarówno do aparatów pełnoklatkowych jak i tych, z matrycą APS-c, ale obiektywy z oznaczeniem RF-s można używać jedynie z aparatami APS-c.
Poza tym rozróżnieniem warto pamiętać, że linia obiektywów Canon RF dzieli się także na serię profesjonalną oznaczoną literą L (zwykle o dużym otworze przysłony) oraz tańszą przy których znajdziemy oznaczenie STM.
IS w przypadku obiektywów Canon oznacza stabilizację.
Zestawienie obiektywów Canon RF do aparatów EOS R
Ponieważ od tamtego czasu Canon wypuścił wiele kolejnych obiektywów z mocowaniem RF i jasno zapowiedział rozwijanie optyki z tym rodzajem mocowania, postanowiłem przyjrzeć się bliżej tej gamie obiektywów i przybliżyć je wam w formie czytelnego zestawienia.
Obiektywy Canon RF stałoogniskowe
Na pierwszy ogień idą obiektywy stałoogniskowe. Jest ich całkiem sporo, a kolekcja ta będzie jeszcze rozwijana w przyszłości. Na ten moment w sklepach można znaleźć:
Niewielki i lekki obiektyw z dużym otworem przysłony. Canon RF 24mm F1.8 Macro IS STM – wyposażony w stabilizację obrazu (choć moim zdaniem przy obiektywach szerokokątnych nie jest to znowu aż taka wielka konieczność. Pozwala na fotografowanie i filmowanie w bardzo słabym oświetleniu.
Ogniskowa 24 mm sprawdza się doskonale do vlogowania oraz przy reportażach (choć tu należy uważać na rozjeżdżające się plany i proporcje ludzi znajdujących się w kadrze.
Data premiery: lipiec 2022. Cena: około 3 000 złotych.
Obiektyw Canon RF 35mm f/1.8 Macro IS STM – kompaktowy, lekki i stosunkowo niedrogi obiektyw stałoogniskowy z mocowaniem RF. Przyda się w fotografii ulicznej i podróżnej oraz do kręcenia filmów.
Obiektyw Canon RF 50mm f/1.2L USM – to pierwszy obiektyw stałoogniskowy z mocowaniem RF, jaki pojawił się na rynku wraz z aparatami EOS R. Co ważne, jest to świetnie dopracowany model, który zapewnia zarówno znakomitą ostrość, jak i świetny efekt bokeh.
Obiektyw Canon RF 50mm f/1.8 STM – bardzo uniwersalny i dobrze przemyślany obiektyw, który niewiele waży i ma przystępną cenę. Ze względu na swe gabaryty, obiektyw ten będzie idealnym dopełnieniem nawet najmniejszych korpusów z serii R.
Obiektyw Canon RF 85mm f/1.2L USM – jeśli szukasz obiektywu portretowego do zastosowań profesjonalnych lub hobbystycznych, to będzie strzał w dziesiątkę. Sięgają po niego zarówno fotografowie ślubni, jak i mistrzowie sesji dziecięcych.
Obiektyw Canon RF 85mm f/1.2L USM DS – kolejny obiektyw, którego zakup powinni rozważyć miłośnicy rozmytego tła i wykonywania miękkich i marzycielskich sesji portretowych. Od standardowej wersji obiektywu RF 85 f/1.2 L USM różni się obecnością powłok z niższą przepuszczalnością światła na brzegach kadru. DS czyli Defocus Smoothing daje fotografom jeszcze więcej “mydła” w tle zdjęcia. Z pewnością jest to coś dla fotografów ślubnych, portrecistów i filmowców.
Obiektyw Canon RF 85mm f/2 Macro IS STM – obiektyw dedykowany do zdjęć macro. Umożliwia wykonywanie zdjęć macro z przybliżeniem 0,5x.
Obiektyw Canon RF 100mm f/2.8L Macro – zgodnie z obietnicami producenta, to pierwszy na świecie obiektyw macro z powiększeniem 1,4x i autofocusem.
Obiektyw portretowy Canon RF 135mm F1.8 L IS USM – rzecz dla zdecydowanych. Zakres ogniskowych o najmniejszym stopni kompresji lub rozciągania obrazu to 85-135 mm. Ten obiektyw zamyka nam zatem stawkę ogniskowych polecanych do użycia w portrecie.
Data premiery listopad 2022. Cena: około 13 250 złotych.
Obiektyw Canon RF 400mm f/2.8L IS USM – wysokiej klasy teleobiektyw dla profesjonalistów, a w szczególności dla fotografów sportowych. Można go porównać do obiektywu z mocowaniem EF (Canon EF 400mm f/2.8L IS III USM), ale ten model będzie wyposażony w nieco lepszą stabilizację obrazu oraz w szybszy autofocus, co jest zasługą mechanizmu napędowego o podwójnej mocy.
Obiektyw Canon RF 600mm f/11 IS STM – jeden z bardziej zaawansowanych teleobiektywów o stałej ogniskowej i przysłonie f/11. Wyposażono go w solidną stabilizację obrazu. Obiektyw ten jest zaskakująco lekki, jak na swe gabaryty.
Obiektyw Canon RF 800mm f/11 IS STM – kolejny teleobiektyw o stałej ogniskowej, który waży zaskakująco niewiele, jak na swe możliwości. Posiada czterostopniową stabilizację obrazu i może być stosowany wraz z przedłużką RF 2x, co otwiera przed nim dodatkowe możliwości.
Na chwilę obecną to byłoby na tyle, a przynajmniej, gdy mowa o obiektywach stałoogniskowych. W sprzedaży można znaleźć bowiem również szeroki wybór obiektywów o zmiennej ogniskowej.
Data premiery: luty 2022. Cena: około 5 200 złotych.
Zamożniejsi fotografowie mogą zdecydować się na jaśniejszy Canon RF 800mm f/5.6 L IS USM wpuszczający 4 razy więcej światła na największym otwarciu przysłony niż RF 800 f/11. Przypomnijmy: f/11 dzielą od f/5.6 dwa stopnie EV, każdy stopień to dwa razy więcej światła wpadającego na matrycę. Obiektyw posiada możliwość zaprogramowania dwóch punktów ostrości, jak na tak długą ogniskową i jasność waży bardzo mało. Zaledwie 3 kg. Jego odpowiednik w lustrzankach Canona EF 800 mm f/5.6 ważył aż 4,5 kg!
Data premiery: luty 2022. Cena: około 98 000 złotych.
Obiektyw robiący wrażenie: Canon RF 1200mm F/ 8 L IS USM to prawdziwa ciekawostka, nie tyle przez samą ogniskową, ale przez rozwiązanie techniczne, które konstruktorzy w nim zastosowali. RF 1200mm F8 to przerobiony obiektyw Canon RF 600mm F/4 L IS USM z wbudowanym konwerterem x2.
Może nie byłoby w tym nic niezwykłego, ale chodzi o kwestię ostrości obrazu. Konwertery powodują zazwyczaj utratę jakości obrazu. W przypadku RF 1200 mm układ soczewek zaznaczonych na grafice został przeprojektowany specjalnie pod ten obiektyw, więc strata jakości jest znacznie mniejsza niż przy standardowym konwerterze podłączanym z tyłu obiektywu. Jako ciekawostkę dodam, że obiektyw można przymknąć do f/64!
Data premiery: luty 2022. Cena: około 114 500 złotych.
Obiektywy Canon RF zmiennoogniskowe (RF zoom)
Dla tych, którzy preferują obiektywy o zmiennej ogniskowej, marka Canon ma również wiele ciekawych propozycji. Obecnie w sklepach można znaleźć:
Uniwersalny i tani obiektyw Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM. Szkło, które rekomendowałbym wszystkim, którzy szukają czegoś taniego do uwieczniania widoków. W takiej fotografii i tak najczęściej używanym zakresem głębi ostrości jest f/8-f/11 co łatwo uzyskać korzystając z tego obiektywu. Tym, którzy potrzebują czegoś jaśniejszego polecam 15-35 mm ze stałym światłem f/2.8, ale za ten luksus trzeba sporo dopłacić.
Data premiery lipiec 2022. Cena: około 2 400 złotych.
Obiektyw Canon RF 15-35mm f/2.8L IS USM – osoby poszukujące dość uniwersalnego obiektywu do zdjęć krajobrazowych, a także do kręcenia filmów w plenerze, mogą zwrócić uwagę na ten model z mocowaniem RF. Przypomnijmy, że to składowa foto-trójcy, na którą składają się oprócz 15-35 mm także zoomy 24-70 mm oraz 70-200 mm.
Data premiery: luty 2020. Cena: około 11 700 złotych.
Canon RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM
Obiektyw ważący zaledwie 270 gramów. Zresztą od razu wiadomo z czego to wynika bo mówimy o nieco ciemniejszym zoomie. Maksymalny otwór przysłony w przypadku tego obiektywu to f/4.5 przy 24 mm a f/6.3 przy najdłuższej ogniskowej 50 mm.
Niektórzy tę cechę spadającej jasności obiektywu biorą za niewątpliwą wadę, ale są gatunki fotografii, w których mniejszy otwór względny przysłony się bardzo przydaje – powiększając głębię ostrości. Stąd minimalne wartości to f/22 dla 24 mm i aż f/32 przy 50 mm! Dla fotografów krajobrazowych jak znalazł. Choć pamiętajmy, że używanie skrajnie domkniętej przysłony może skutkować wystąpieniem dyfrakcji.
Data premiery: luty 2023. Cena około 1 950 złotych
Obiektyw Canon RF 24-70mm f/2.8L IS USM – kolejny obiektyw, który można uznać za dość uniwersalne rozwiązanie dla każdego. Posiada stabilizację obrazu oraz jasną przysłonę, która niezależnie od ogniskowej jest stałej wartości f/2.8.
Jest to szkło, od którego zacząłbym przygodę z obiektywami RF.
Data premiery: luty 2020, cena: około 12 000 złotych.
Obiektyw Canon RF 24-105mm f/4L IS USM – jest to pierwszy z obiektywów zmiennoogniskowych z mocowaniem RF i stabilizacją obrazu, jakie pojawiły się na rynku. Był oferowany zarówno odrębnie, oraz jako obiektyw kitowy.
Obiektyw Canon RF 24-105mm f/4-7.1 IS STM – stosunkowo niedrogi obiektyw o dość uniwersalnym zastosowaniu. Sprawdzi się jako podstawowe szkło dla entuzjastów i amatorów.
Obiektyw Canon RF 24-240mm f/4-6.3 IS USM – poszukując obiektywu z dziesięciokrotnym zoomem optycznym, który nie będzie dużym i ciężkim akcesorium, warto zwrócić uwagę właśnie na ten model. Jest świetnie przystosowany do użytkowania nawet z najmniejszymi modelami body z linii R.
Obiektyw Canon RF 28-70mm f/2L USM – zaawansowany obiektyw dla profesjonalistów, który jednak jest na tyle masywny, że w połączeniu z niewielkimi body aparatów z linii R wydaje się nieco niepraktycznym rozwiązaniem. Choć profesjonaliści ostrzą sobie na niego zęby. W tej chwili bardzo trudno dostać go w sklepach fotograficznych więc trzeba zapisać się na listę oczekujących.
Obiektyw Canon RF 70-200mm f/2.8L IS USM – jeden z topowych obiektywów dla aparatów z mocowaniem RF. To zmiennoogniskowy teleobiektyw, który jest stworzony do fotografowania przyrody i sportu. Choć oferuje tak wysoką jakość, pozostaje zaskakująco niewielki. Oczywiście gdy patrzymy na niego w ustawieniu na 70 mm. Zmieniając ogniskową na 200 mm otrzymujemy obiektyw zbliżony rozmiarami do tego co mieliśmy w 70-200 EF.
Obiektyw Canon RF 70-200mm f/4L IS USM – zaskakująco nieduży obiektyw o ogromnych możliwościach technicznych. Oferuje szeroki zakres ogniskowej i ma zdecydowanie przyjemniejszą cenę niż inne modele RF 70-200mm.
Obiektyw Canon RF 100-500mm f/4.5-7.1 L IS USM – kolejny obiektyw zmiennoogniskowy, który doskonale sprawdzi się w fotografii przyrodniczej i sportowej. Co ciekawe, obiektyw ten może jeszcze zyskać na funkcjonalności dzięki przedłużkom RF, dzięki czemu zapewni zasięg ogniskowej nawet do 1000 mm.
Obiektywy Canon RF-s (do aparatów z matrycą APS-c)
Japoński producent sprzętu fotograficznego nie rozpieszcza użytkowników korzystających z aparatów o matrycy APS-c. Liczba szkieł dedykowanych pod ten format jest znacznie mniejsza od tych, które Canon przyszykował pod pełną klatkę. Zerknijmy jaki mamy w tej chwili wybór:
Kitowy Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM. Tak, wiem jak to brzmi po polsku. W języku fotografii znaczy to tylko tyle, że RF-s 18-45 mm znajdziemy najczęściej jako obiekty dodawany do aparatu w zestawie.
Jeśli mogę pozwolić sobie na chwilę szczerości to do większości zdjęć o przeznaczeniu amatorskim z obiektów o oznaczniu RF-s najlepiej sprawdza się 18-45 mm. Przy szerokich kątach najłatwiej uzyskać nieporuszone zdjęcia nawet gdy pracuje się na względnie ciemnych szkłach.
Data premiery: maj 2022. Cena: około 1 700 złotych.
Najbardziej uniwersalny obiektyw APS-c w Canonie: RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM. Patrząc na zakres ogniskowych zastanawiam się jak to możliwe? Od szerokiego kąta po zaawansowane tele przy relatywnie jasnym szkle?
Tak duże zakresy ogniskowych zmieszczonych w jednym obiektywie są zawsze okupione pewną utratą jakości i tu też da się to odczuć. Szczególnie gdy korzystamy z ogniskowych po tej wąskiej stronie mocy. Dlatego jeśli mogę coś zasugerować to wybrałbym zoomy RF-s 18-45 mm i Rf-s 55-210 mm do pokrycia podobnego zakresu ogniskowych. By zachować lepszą jakość odwzorowania obrazu.
Data premiery: maj 2022. Cena: około 2 700 złotych.
Zoom Canon RF-S 55-210mm F5.0-7.1 IS STM lekki obiektyw, ze stabilizacją do 4 EV. Jako, że jest to szkło dedykowane pod format APS-c należy pomnożyć ogniskową x 1,6 by uzyskać odpowiedź jaki kąt widzenia gwarantuje ten obiektyw po podłączeniu do aparatu. Otrzymujemy wówczas odpowiedź, że jest to zakres odpowiadający 88-336 mm czyli po naszemu jest to dość długi teleobiektyw.
Data premiery: luty 2023, cena około 2 200 złotych.
Canon Extender RF 1.4x / Canon Extender RF 2x – przedłużka, o której wspominałem przy różnych obiektywach z mocowaniem RF. Umożliwia ona zwielokrotnienie ogniskowej kompatybilnych obiektywów, dzięki czemu można uzyskać zupełnie nowe możliwości techniczne używanego obiektywu.
Cena: około 3 500 złotych (2x) oraz 2 700 złotych(1.4x).
Łatwo zauważyć, że wybór obiektywów z mocowaniem RF wyraźnie się poszerzył od momentu, gdy nowy standard mocowania ujrzał światło dzienne. Warto również wspomnieć o tym, że obiektywy z mocowaniem RF można już znaleźć także wśród propozycji innych producentów, jak Samyang lub Laowa. Jednak są to obiektywy bez autofokusa.
Mocowanie RF w aparatach Canon jest już mocno zakorzenione na rynku. Seria aparatów i obiektywów z mocowaniem RF będzie sukcesywnie rozwijana, dlatego też wiele osób, które dopiero rozpoczynają pracę w charakterze fotografa, wybiera właśnie tę gamę urządzeń. Mam nadzieję, że powyższe podsumowanie okaże się przydatne dla tych, którzy szukają wymarzonego obiektywu z mocowaniem RF.
1 komentarz
Ja sie zastanawiam kiedy w końcu Tamron I sigma cos ogarna do systemu rf… na razie tylko Sony i Sony…