Użycie Sztucznej Inteligencji w Fotografii
Chcemy czy nie, sztuczna inteligencja (AI) staje się częścią świata fotografii, przynosząc nowe możliwości i rewolucjonizując sposób, w jaki robimy, edytujemy, obrabiamy i wykorzystujemy zdjęcia.
Zresztą nie jest to kwestia dwóch ostatnich sezonów czy obecności grafik w stylu tej, którą zdecydowałem się zilustrować listę obszarów w jakich obecnie wykorzystuje się rozwiązania Ai w fotograficznym świecie.
Wystarczy przywołać przykład pierwszy z brzegu by zobaczyć jak bardzo korzystamy (czasem już bezwiednie) z tej technologii:
1. Automatyczne ustawienia aparatu
Ai pomaga użytkownikom aparatu dzięki automatycznym ustawieniom, które optymalizują ekspozycję, ostrość, balans bieli i inne parametry w zależności od sceny. By to sobie uzmysłowić przywołajmy choćby kwestię:
Rozpoznawania scen czy przedmiotów. Bezlusterkowce mogą rozpoznać różne typy scen (portrety, krajobrazy, makro) i dostosować ustawienia do warunków. Canon R3 potrafi śledzić ruch gałki ocznej i nastawić w tym punkcie ostrość, w OM1 mk II “przetrenowano” system AF tak by jeszcze lepiej (i szybciej) rozpoznawał i rozróżniał poszczególne elementy na zdjęciu, Sony A7R V dostał nowy procesor wspomagany Ai by jeszcze bardziej poprawić śledzenie AF, “deep learning” w Nikonie Z9 uczy się zachowań fotografa – przykładowo: jeśli większość twoich zdjęć to portrety, wówczas w dowolnej scenie system AF będzie przede wszystkim koncentrował się na zabezpieczeniu ostrości na oczach itp.
Takich rozwiązań jest cała masa i nie ma sensu rozbijać ich na pojedyncze modele, ale przywołuję na szybko by nakreślić kontekst w jakim działamy obecnie.
Większość przykładów jakie podałem dotyczą ustawiania ostrości, ale Ai odpowiada na przykład również na przykład za stabilizację obrazu, analizując ruch aparatu i redukując efekty drgań.
2. Edycja i Retuszowanie Zdjęć
AI znacznie ułatwia i przyspiesza proces zarówno obróbki jak i edycji* zdjęć, automatycznie wykonując skomplikowane operacje takie jak:
– Automatyczna poprawa kolorów, kontrastu i jasności zdjęć.
– Retusz twarzy – usuwanie niedoskonałości skóry, wybielanie zębów, korekcja cieni pod oczami.
– Inteligentne kadrowanie, automatyczne przycinanie zdjęć w celu poprawienia kompozycji
*edycja w tradycyjnym ujęciu to proces wyboru i układania materiału
Funkcji automatycznych w programach jest wiele, wystarczy zerknąć na to co wyprawia w tej materii Skylum.
AI może poprawić jakość obrazu, szczególnie w trudnych warunkach:
– Redukcja Szumów: AI usuwa szumy z obrazów wykonanych przy wysokim ISO, zachowując detale.
– Zwiększanie rozdzielczości zdjęć bez utraty jakości, dzięki analizie i tworzeniu pikseli.
3. Organizacja i Zarządzanie Zdjęciami
AI pomaga w organizacji dużych bibliotek zdjęć, automatycznie kategoryzując i tagując obrazy:
– Rozpoznawanie twarzy: Automatyczne tagowanie osób na zdjęciach, od dawna dostępne w Lightroomie.
– Kategoryzacja tematyczna. Organizowanie zdjęć według rozpoznanych obiektów, miejsc i wydarzeń.
– Nauka twojej selekcji i obróbki skracająca proces z punktu drugiego naszej listy – czyli edycję i obróbkę. Tu przykładem może być Imagen.
4. Fotografia Mobilna
AI jest szeroko stosowana w smartfonach, aby poprawić jakość zdjęć robionych mobilnymi urządzeniami. Stąd osobna nazwa dla tego typu rejestracji zdjęć: fotografia obliczeniowa.
Wymieńmy kilka przykładowych rozwiązań:
– Tryby Nocne – algorytmy AI łączą wiele ujęć o różnych ekspozycjach, aby stworzyć jedno, dobrze naświetlone zdjęcie nocne.
– Portrety z Efektem Bokeh – rozmycie tła w portretach, symulujące efekt uzyskany przy użyciu profesjonalnych obiektywów z dużym otworem przysłony.
– Zdjęcia o szerokim zakresie dynamicznym (HDR). Automatyczne łączenie kilku ekspozycji, aby uzyskać obraz o dużym zakresie dynamicznym.
Polecam w tym miejscu odcinek “Fotoformatów” poświęcony fotografii obliczeniowej i obecności Ai w fotografii – nagrany przez red. Basela i Przemka Jakubczyka z OM System.
5. Fotografia komercyjna – produktowa
AI znajduje zastosowanie w fotografii komercyjnej, poprawiając efektywność i jakość pracy:
– Automatyzacja zdjęć produktów. Automatyczne robienie i edytowanie zdjęć produktów dla sklepów internetowych. Technologicznym przełomem jest tu moim zdaniem (choć niekoniecznie opartym na Ai) Orbitvu.
6. Wykorzystanie Ai w pracach biurowych w studiach fotograficznych
Wirtualni Asystenci. Ai może być czymś w rodzaju taniej siły roboczej w pracy fotografa. Pomijając kwestie poruszone w powyższych punktach, sztuczna inteligencja skraca czas potrzebny na odpisywanie na zapytania klientów, monitorowanie zamówień itp. Użyta w mądry sposób potrafi odzyskać czas jaki dotąd fotografowie spędzali przed ekranem komputera.
Możliwości jakie leżą w wykorzystaniu narzędzi Ai są w ciągłym rozwoju. Przytoczę historię z ostatniego newslettera Niezłych Aparatów:
Ai stało się kolejną wyszukiwarką…
Ludzie pytają CHAT GPT (lub inną półinteligencję) o to jakiego fotografa warto zatrudnić na wesele?
Gdy o tym usłyszałem zalogowałem się na konto w Open Ai i zapytałem: który z fotografów prowadzi podcast?
Odpowiedź mnie lekko zdziwiła. Zdaniem półinteligencji to nie ja prowadzę podcast Niezłe Aparaty, ale jeden z moich dobrych kolegów.
Mamy zatem w marketingu fotograficznym dość dziwną sytuację. Otóż poleceniami szafuje narzędzie niedoskonałe, nieznające branży… A jednak zlecenia są z tego prawdziwe. Podpieram się tu świadectwem kolegów, którzy otrzymują polecenia z tego kanału.
Jak widzicie mówimy o rzeczywistym wpływie na decyzje konsumentów, nie wiem jak sytuacja będzie się rozwijać, ale niewykluczone, że będzie to jeden z silniejszych kanałów poleceń.
Podsumowanie
AI staje się narzędziem dla artystów, oferując nowe sposoby tworzenia i manipulowania obrazami. Algorytmy AI mogą tworzyć obrazy na podstawie tekstu lub innych obrazów (np. Midjourney, DeepArt, DALL-E), ale choć w związku z podobnymi kreatorami obrazu od jakiegoś czasu wieszczy się koniec fotografii to jednak dla kategorii takich jak fotografia reportażowa (wszelkiego rodzaju śluby, sesje rodzinne i inne) Ai nie będzie zagrożeniem.
Nie da się tworzyć doświadczenia z rodzinnego, wspólnie spędzonego czasu uwiecznionego przez fotografa. W innych kategoriach takich jak zdjęcia produktowe może być już jednak różnie.
Sztuczna inteligencja w fotografii oferuje szeroki wachlarz możliwości, które mogą znacząco poprawić jakość pracy fotografów, usprawnić procesy edycyjne i organizacyjne oraz otworzyć nowe drogi kreatywnego wyrazu. Wykorzystanie AI w fotografii nie tylko ułatwia codzienne zadania, ale także pozwala na eksperymentowanie z nowymi formami i technikami fotograficznymi, które wcześniej były trudne do osiągnięcia.
Ciekaw jestem co myślicie o wszędobylskim Ai, czy boicie się o swoją pracę w kontekście rozwoju tej technologii czy raczej widzicie w niej szansę na bardziej komfortową pracę?