Legendarna seria Canon 5D i jej wpływ na fotografię
Zupełnie niedawno stałem się posiadaczem aparatu Canon 5D classic. Pierwszej wersji legendarnego modelu Canon 5D Mark II, od którego zaczęła się moja przygoda z zawodową fotografią.
Oczywiście słyszałem, że “classic” był mistrzem jpg’a a czarno-białe zdjęcia z tego aparatu biją na głowę wszystko cokolwiek “wypluwały” z siebie kolejne edycje matryc Canona. Nigdy jednak nie kusiło mnie by te opinie zweryfikować…
Wszystko przez to, że szczerze kochałem 5D Mark II – był jedynym aparatem, który kiedykolwiek kupiłem w dwóch kopiach (mowa o nówkach z salonu) i zamęczyłem je na amen. Umiłowanie aparatu doprowadziło do tego, że pierwszą kopię “dwójki” piłowałem kiedyś brzeszczotem, ale to historia na inny artykuł…
Wracając jednak do legendarnego – pierwszego – modelu Canona 5D. Nie kusił mnie z dwóch powodów.
- Wierzyłem w teorię, że kolejna wersja danego aparatu MUSI być automatycznie lepsza od poprzedniej. Możliwe, że dalej częściowo ulegam temu przesądowi. Dziś jednak mogę z czystym sumieniem napisać, że pierwszy model serii 5D ma w sobie coś magicznego: obrazek, ale o tym opowiem w filmie na moim kanale YT.
- Po drugie: bałem się, że autofokus będzie tu tak tragiczny, że do niczego się już nie nada. Kluczowe odkrycie jest jednak takie: system AF był DOKŁADNIE tak samo zły w pierwszej wersji jak i w drugiej. Co jest wnioskiem na plus dla “classica”!
Na tym się zatrzymajmy i tym razem zerknijmy jak zmieniała się seria 5D. Co i kiedy pojawiało się w tej rodzinie na przestrzeni lat.
Canon 5D to seria pełnoklatkowych aparatów cyfrowych, które od momentu swojego debiutu stały się ikoną w świecie fotografii. Wprowadzone na rynek w 2005 roku, aparaty Canon 5D zrewolucjonizowały sposób, w jaki fotografowie, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, podchodzili do tworzenia zdjęć.
Canon EOS 5D (2005)
Pierwszy model serii, Canon EOS 5D, był rewolucyjny z kilku powodów:
Pełnoklatkowy sensor CMOS: 5D był pierwszym aparatem z pełnoklatkowym sensorem dostępnym dla szerokiego grona odbiorców (przystępna cena), co umożliwiło uzyskanie lepszej jakości obrazu, płytszej głębi ostrości oraz lepszej wydajności w słabych warunkach oświetleniowych.
Kompaktowy korpus: W przeciwieństwie do serii Canon 1D, które były duże i ciężkie, 5D oferował bardziej kompaktowy i lekki design, co sprawiło, że był bardziej przyjazny dla podróżujących fotografów.
Canon EOS 5D Mark II (2008)
Druga generacja, EOS 5D Mark II, wprowadziła kilka znaczących ulepszeń i stała się prawdziwym hitem sprzedażowym (nie sądzę by któryś z modeli pełnoklatkowych lustrzanek Canona rozszedł się w większej ilości kopii – poza 5D mk III).
Wideo Full HD: 5D Mark II był pierwszym aparatem DSLR, który oferował możliwość nagrywania wideo w jakości Full HD, co zrewolucjonizowało branżę filmową i otworzyło nowe możliwości dla twórców wideo.
Większa rozdzielczość: Sensor 21,1 MP pozwalał na uzyskanie jeszcze bardziej szczegółowych zdjęć.
Canon 5D Mark II został wyposażony w większy, 3-calowy ekran LCD o wyższej rozdzielczości 920 000 punktów. Lepsza jakość ekranu ułatwiała podgląd zdjęć oraz nawigację po menu aparatu.
Zakres ISO został znacznie rozszerzony, od 100 do 6400, z możliwością rozszerzenia do 50-25600. Dzięki wyższej rozdzielczości i nowszemu procesorowi, Mark II oferował lepszą wydajność przy wysokich czułościach ISO, co przekładało się na lepszą jakość zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych.
Canon 5D (classic) wykorzystywał procesor DIGIC II, który oferował dobrą jakość obrazu i wydajność, jednak był już nieco przestarzały w momencie debiutu Mark II. Dlatego w drugiej wersji zastosowano nowszy procesor DIGIC 4, który zapewniał szybsze przetwarzanie obrazu, lepsze odwzorowanie kolorów oraz poprawioną wydajność przy wysokich czułościach ISO.
Canon EOS 5D Mark III (2012)
Kolejna generacja przyniosła dalsze udoskonalenia:
Zaawansowany system autofokusa: 61-punktowy system AF znacznie poprawił precyzję i szybkość ustawiania ostrości, co było kluczowe dla fotografów ślubnych i rodzinnych. Nie był to jednak ten poziom, który oczekiwalibyśmy od aparatów do zawodowego wykorzystania w ślubach, ale dawało radę.
Lepsza jakość obrazu: dzięki nowemu sensorowi 22,3 MP i procesorowi DIGIC 5+, Mark III oferował lepsze odwzorowanie kolorów, szerszy zakres dynamiczny oraz lepszą wydajność ISO.
Poprawiona ergonomia, bardziej wytrzymała konstrukcja oraz zwiększona odporność na kurz i wilgoć. Ulepszenia te sprawiły, że aparat był bardziej przyjazny dla użytkownika i bardziej odporny na trudne warunki pracy.
W trójce zwiększono maksymalną szybkość zdjęć seryjnych do 6 klatek na sekundę i zaczęło się robić ciekawie.
Canon EOS 5D Mark IV (2016)
Mark IV to najnowszy i najbardziej zaawansowany model serii 5D, z którym jednak nie było mi po drodze bo w tamtym czasie męczył mnie kryzys fotograficzny co skłoniło do zakupu aparatu kompaktowego Leica Q.
Dual Pixel AF: Udoskonalony system autofokusa Dual Pixel AF zapewniał jeszcze szybsze i dokładniejsze ustawianie ostrości zarówno w trybie fotografowania, jak i podczas nagrywania wideo.
Najbardziej szokowała mnie wtedy możliwość nastawiania ostrości w trybie live view i dotykowy ekran.
Sensor 30,4 MP: Jeszcze większa rozdzielczość pozwalała na uzyskanie niezwykle szczegółowych zdjęć, co było ważne dla fotografów krajobrazowych i portretowych.
4K wideo: Możliwość nagrywania wideo w rozdzielczości 4K otworzyła nowe możliwości dla twórców filmowych, którzy mogli teraz korzystać z pełnoklatkowego sensora do tworzenia profesjonalnych filmów.
Warto wspomnieć, że w ostatnim modelu serii dodano wbudowane Wi-Fi, NFC i GPS, co umożliwia łatwe przesyłanie zdjęć i filmów oraz geotagowanie zdjęć.
Wpływ serii Canon 5D na fotografię
Seria Canon 5D miała ogromny wpływ na rozwój fotografii cyfrowej. Dzięki niej pełnoklatkowe aparaty stały się dostępne dla szerszego grona odbiorców – ułatwiając rzeszom pasjonatów wejście na zawodowy rynek fotografii usługowej. Pamiętajmy, że były to jeszcze te czasy, w których rynek APS-C czy 4/3 nie miał takiej palety jasnych stałek tak pożądanych w fotografii portretowej. Chciałeś robić zdjęcia ludziom? Ok, brałeś pełną klatkę – Canona 5D II lub III.
Dodatkowo: model 5D Mark II, dzięki możliwości nagrywania wideo Full HD, zapoczątkował erę DSLR w produkcji filmowej, co miało ogromny wpływ na branżę filmową. “Kamerzyści” z aparatami przestali dziwić, może tylko klienci mieli czasem zagwozdkę czemu mają na ślubie dwie ekipy fotografów – ale to tylko tak na marginesie.
Seria Canon 5D to prawdziwa legenda w świecie fotografii. Może nie przez rewolucyjne rozwiązania (chociaż Full HD do takich możemy zaliczyć), ale przez obrazek jaki dawały te aparaty – od samego początku serii. Po przejściu na bezlusterkowe Canony R byłem szczerze rozczarowany. Może to kwestia jakiegoś defektu moich oczu, a może system R musi się jeszcze zestarzeć by dorównać magii lustrzanek i niezapomnianych obiektywów EF jakie szło z nimi używać?