Jak wybrać najlepszą przysłonę, czas i ISO?
Pobawmy się nieco ustawieniami ekspozycji. Niby łatwa sprawa bo w dzisiejszych aparatach większość pracy zrobi za nas światłomierz i programy typu preselekcja przysłony, czasu, auto ISO lub nawet pełna automatyka w postaci programu P.
Zakładam jednak, że chcielibyśmy zostać lepszymi fotografami, którzy sami są w stanie zdecydować o tym jakich parametrów użyć dla konkretnych efektów.
Na początek pytanie:
która z tych liczb jest większa? 30 – 15
Nie trzeba być geniuszem matematycznym by odpowiedzieć, że 30.
Problem w tym, że w fotografii jest nieco inaczej. Przynajmniej w kwestii doboru czasu ekspozycji.
Czas otwarcia migawki
Tym co myli wielu początkujących fotografów jest fakt dzielenia czasu otwarcia migawki. Mamy więc ich zapis ułamkowy w postaci:
1/30 – 1/15
Teraz która z tych liczb jest większa?
Tutaj oczywiście rozumiana jako dłuższa bo rozmawiamy o czasie, którym nasza matryca jest wystawiona na działanie światła.
Kolejne pytanie:
Co dzieje się jeśli ustawiamy naszą ekspozycję na 1 sekundę naświetlania a potem zrobimy kolejne zdjęcie na czasie 2 sekund?
Odpowiedź: dostarczymy matrycy 2 razy więcej światła.
Gdy zachowujemy się odwrotnie i skracamy czas z 1 sekundy na 1/2 ilość światła kurczy się o połowę.
Czyli między 1/2 s a 1/4 s jest o połowę mniej światła na matrycy. Podobnie jak między 1/15 s a 1/30 s i tak dalej.
Każda kolejna zmiana to różnica o jeden stopień EV. W dowolnym kierunku.
Na szybko o EV
Zapewne spotkasz się nieraz z określeniem EV dlatego warto w tym miejscu wytłumaczyć skąd się ono wzięło. Pochodzi z dawnej skali określającej jakich parametrów ekspozycji fotografowie powinni użyć by w poprawny sposób naświetlić zdjęcie.
Można się tym teraz przerażać, ale zanim w aparatach pojawiła się nowoczesna technologia ta tabelka ułatwiała życie. Nie musisz już z niej korzystać, ale warto wiedzieć że 0 na skali oznacza sytuację fotografowania w nocy praktycznie bez żadnego oświetlenia.
Wówczas parametry ekspozycji (przy ISO 100) powinniśmy ustawić na jedną sekundę naświetlania i przysłonę f/1.4.
Z powyższego zestawienia wynika, że fotografując w pochmurny dzień przy ISO 100 i tej samej wartości przysłony (f/1.4) czas otwarcia migawki powinien wynosić 1/2000 ponieważ taką sytuację oświetleniową określamy jako 12 EV.
Zamrożenie ruchu
Wyobraźmy sobie, że chcemy zamrozić ruch. W jakich przedziałach czasu musimy się poruszać?
Teraz weźmy się za przykładowe zdjęcie i spróbujmy odgadnąć ustawienia jakich powinniśmy użyć do jego zarejestrowania.
Jaki czas powinniśmy zastosować by zamrozić ruch psa otrzepującego się po wyjściu z wody? Przyjmuje się, że w przypadku szybkich ruchów stosuje się 1/2000 sekundy. Dla bezpieczeństwa (w sytuacji, której nigdy wcześniej nie fotografowałem) stosuję zasadę skracania czasu o 1 EV. Stawiamy zatem na 1/4000 sekundy.
Teraz przysłona. Jeśli zależałoby nam na złapaniu samego psa, ostrość na oku i uchu to wystarczy f/2.8. Załóżmy jednak, że strzepywane krople wody polecą w różnych kierunkach a chcielibyśmy złapać je w ostrości. Przymykamy przysłonę o 1 EV na f/4.
ISO: teraz sprawa jest prosta. Ustawiamy czułość (nie wchodząc w spory ideologiczne) https://www.youtube.com/watch?v=fwoYsrrl5us i wybierając najniższą wartość, czyli ISO 100.
W większości aparatów jest to wartość ISO natywnego, na którym otrzymujemy najlepszą techniczną jakość zdjęcia.
Jest tylko jeden problem i wskazuje go światłomierz. Jesteśmy o 2 EV poniżej ustawień wymaganych przez warunki oświetleniowe.
Tu właśnie zjeżdżają się wszystkie wcześniejsze wątki. Podwyższając wartość ISO z 100 na 200 zyskujemy 1 EV.
Teoretycznie moglibyśmy zrobić analogiczny ruch z ISO 200 na 400, ale na potrzeby zilustrowania problemu z brakującym światłem otwórzmy przysłonę z f/4 na f/2.8 i zobaczmy co powie światłomierz.
Zauważmy, że dzięki różnym zabiegom możemy cieszyć się upragnionym efektem na zdjęciu. Pamiętając oczywiście o tym by w przypadku rejestracji ruchu mieć na uwadze minimalny czas potrzebny na jego zamrożenie.
Mam nadzieję, że teraz to proste zagadnienie nie będzie miało przed tobą żadnych tajemnic. Gdyby jednak pojawiły się w twojej głowie nowe pytania dotyczące fotografii to proszę daj znać w komentarzu. Być może będzie to kolejny temat na wpis pasujący do naszego bloga.
1 komentarz
Świetny artykuł. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Jestem pod wrażeniem. Będę polecał to miejsce i często wpadał, żeby poczytać nowe posty.