Canon 77D kontra Canon 80D
Pytanie:
Jestem przed kupnem używanego Canona 77D , podobno ten model dorównuje Canonowi 80D tylko czy to prawda?
Rzeczywiście, jeśli mielibyśmy porównać akurat te dwa modele Canona to na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie. Oba należą do zbioru lustrzanek o matrycy APS-c. Ich premierę na rynku dzieli zaledwie rok, więc można mówić o tej samej generacji sprzętu, mimo iż Canon 77D ma nowszy procesor obrazu (Digic 7).
24 megapiksele i prawie identyczna ilość klatek na sekundę (Canon 80D oferuje 7, 77D “jedynie”6), niemal identyczne pokrycie wizjera (w Canonie 80D nieco większy wizjer)…
Można by pewnie zaleźć jeszcze kilka punktów, w których trzeba użyć słów “prawie identyczne”. A wiemy z reklam, że prawie robi wielką różnicę.
W przypadku Canona 77D i Canona 80D różnicą rzucającą się w oczy jest cena. Pierwszy (wraz z obiektywem kitowym) można dostać za około 5000, drugi (w podobnym zestawieniu) dostaniemy za 6700 złotych.
Czy zatem warto dopłacać?
Wybierając aparat powinniśmy zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Jeśli planujemy fotografować na zewnątrz, zabierać go ze sobą na wycieczki, spacery w trudnych warunkach pogodowych to Canon 80D wydaje się rozsądniejszym wyborem.
Ma lepiej uszczelniony korpus i możemy być pewni, że żadna wilgoć nie dostanie mu się do środka co w przypadku 77D (nie ma uszczelnień) będzie już bardziej prawdopodobne.
Kolejną różnicą jest długość fotografowania na jednym ładowaniu akumulatora. Statystycznie będzie to około 50% więcej zdjęć. Dlatego w przypadku wyjazdów bez dostępu do źródła prądu może to mieć znaczenie.
Jasne, że możesz dokupić sobie dodatkowy akumulator (co zresztą rekomenduję w przypadku każdego aparatu), ale sam fakt dłuższego rejestrowania zdjęć bez konieczności wymiany źródła zasilania wpływa poprawę komfortu pracy.
Z głównych różnic jest też minimalny czas otwarcia migawki. Przy Canonie 80D możesz zamrozić ruch z prędkością 1/8000 sekundy. Dla Canona 77D będzie to 1/4000 sekundy.
Przyjmuje się, że dowolny ruch człowieka mrozi już czas 1/500 sekundy, a ruch raz zamrożony pozostaje już zawsze zamrożony. Nie da się bardziej zatrzymać w ruchu skaczącego dziecka czy tańczącej pary, ale są sytuacje, w których przydają się krótsze czasy ekspozycji.
Jeśli te trzy parametry są dla Ciebie ważne to warto nieco dopłacić za sprzęt lekko wyższej klasy. Gdybyś jednak fotografował jedynie w sterylnych warunkach i dobrze dbasz o swój sprzęt to inwestycja w 77D będzie dobrą alternatywą, która wiąże się z oszczędnością przy zachowaniu podobnej jakości zdjęć.
Do atutów 77D na pewno należy dodać delikatnie mniejszy rozmiar oraz o 30% mniejszą wagę.
Na sam koniec kilka uwag na co zwracać uwagę przy zakupie używanego aparatu:
1 komentarz
Bardzo dziękuję za pomoc w podjęciu decyzji i nakreśleniu pewnych różnic ,oraz aspektów , których nie dostrzegałem wcześniej. Warto było zapytać pana o zdanie w temacie w ,którym ja posiadam zbyt małą wiedzę. Pozdrawiam.