Najlepsze aparaty dla początkujących fotografów
Nauka fotografii od podstaw i doskonalenie warsztatu wymaga odpowiedniego aparatu, który będzie stosunkowo łatwy w obsłudze. Jednak przy wyborze pierwszego poważnego sprzętu, warto myśleć perspektywicznie – rozważając modele z możliwością wymiany obiektywu.
Zatem: jaki aparat wybrać na początek? Czym się kierować? Postaram się pomóc wam w tym zadaniu.
Wielu osobom wydaje się, że dla amatorów najlepszą opcją jest cyfrowy kompakt lub smartfon, które są lekkie, poręczne i dość intuicyjne w obsłudze. Patrząc na to z tego punktu widzenia, trudno się nie zgodzić, ale te urządzenia kryją w sobie również pewną pułapkę.
Ponieważ nie mają wymiennej optyki, są ograniczone do tego, w co wyposażono je w chwili produkcji. Jeśli przyjdzie wam do głowy próbować swoich sił w fotografii portretowej, sportowej lub makro, może się dość szybko okazać, że kompakt lub smartfon zupełnie nie sprawdzą się w tej roli.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć kilka urządzeń i stosować je w zależności od potrzeb, ale to kolejne wydatki i to niemałe. Lepszym rozwiązaniem będzie zakup nieco bardziej zaawansowanej lustrzanki albo bezlusterkowca z wymiennymi obiektywami.
Zanim zagłębicie się w odmęty ofert i różnorodnych modeli urządzeń, postarajcie się oszacować swój budżet i zastanówcie się nad tym, jakie są wasze plany związane z fotografią. To pomoże wam wybrać pierwszy obiektyw i ogólnie dobrać najlepszy aparat na początek.
Polecane aparaty dla początkujących fotografów
Oferta aparatów, które będą odpowiednie dla osób początkujących jest szeroka. Poniżej przedstawiam kilka najciekawszych modeli, które będą proste w obsłudze, a jednocześnie zapewnią dobre parametry do działania. Sam wybrałbym jeden z nich, gdybym dopiero zaczynał z fotografią.
Nikon D3500
Typ aparatu: lustrzanka cyfrowa, Mocowanie obiektywu: Nikon F (DX), Max. rozdzielczość wideo: 1080p, Megapiksele: 24,2 MP.
Wielu początkujących fotografów obawia się lustrzanek cyfrowych, gdyż uchodzą one za urządzenia skomplikowane w obsłudze. Model D3500 marki Nikon dowodzi, że sprzęty tego pokroju jak najbardziej sprawdzą się w rękach amatora.
Urządzenie posiada nawet specjalny tryb „Guide”, który zawiera interaktywne porady i przewodnik po ustawieniach aparatu, co zdecydowanie przyspiesza naukę jego obsługi i poznawanie poszczególnych parametrów.
Jest to urządzenie dedykowane użytkownikom początkującym i średniozaawansowanym, dlatego też nie dysponuje najbardziej zaawansowanymi funkcjami sterowania. Jego atutem jest możliwość zastosowania różnorodnych obiektów, a na początek często polecany jest model Nikon AF-P DX 18–55 mm f/3,5–5,6G VR.
Fujifilm X-T200
Typ aparatu: bezlusterkowiec, Mocowanie obiektywu: Fujifilm X, Max. rozdzielczość wideo: 4K, Megapiksele: 24,2 MP.
Lekki i kompaktowy aparat bezlusterkowy o klasycznym designie. Choć jest tak niepozorny, oferuje możliwość nagrywania wideo w 4K, posiada spory ekran dotykowy o zmiennym kącie widzenia oraz elektroniczny wizjer, jak to bywa w urządzeniach bez luster. Można zakupić do niego różne modele obiektywów, a w zestawie kitowym bywa oferowany w pakiecie z modelem Fujinon XC 15-45mm f/3.5-5.6 OIS PZ.
Canon EOS 250D
Typ aparatu: lustrzanka cyfrowa, Mocowanie obiektywu: Canon EF-S, Max. rozdzielczość wideo: 4K UHD przy 25p, Megapiksele: 24,1 MP.
Nie jest to może budżetowa lustrzanka cyfrowa dla amatorów, ale aparat polecany tym, którzy dopiero zaczynają fotografować i mają apetyt na dużo więcej. Urządzenie to ma bowiem bardzo dobre parametry i stwarza świetne możliwości rozwoju umiejętności fotografowania oraz rozbudowy samego aparatu o nowe obiektywy do zadań specjalnych. Uwagę zwraca stosunkowo lekka konstrukcja urządzenia, a także fakt, że aparat ten posiada funkcję Wi-Fi i NFC (Near Field Communication) zapewnia szybką łączność bezprzewodową o małym zasięgu między urządzeniami elektronicznymi, takimi jak telefony). Najczęściej można go znaleźć w zestawie z obiektywem Canon EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM.
Olympus OM-D E-M10 Mark IV
Typ aparatu: bezlusterkowiec, Mocowanie obiektywu: MFT, Max. rozdzielczość wideo: 4K UHD, Megapiksele: 20,3 MP.
Kolejny niepozorny aparat w tym zestawieniu. Choć jego rozmiar jest kieszonkowy, jest to urządzenie zdecydowanie godne uwagi. Wyposażono je w odchylany ekran, możliwość nagrywania wideo w jakości 4K i w porządny system stabilizacji. Można go kupić w zestawie z obiektywem Olympus M.Zuiko Digital ED 14-42mm f/3.5-5.6 EZ.
Canon EOS M50 Mark II
Typ aparatu: bezlusterkowiec, Mocowanie obiektywu: Canon EF-M, Max. rozdzielczość wideo: 4K UHD, Megapiksele: 24,1 MP.
Aparat bezlusterkowy, który wyposażono w elektroniczny wizjer oraz odchylany ekran. Umożliwia rejestrowanie wideo w rozdzielczości 4K, jest dość wszechstronny i łatwy w użytkowaniu. Jego kompaktowe wymiary sprzyjają zabieraniu go na spontaniczne wyprawy i sesje. Bywa oferowany z obiektywem kitowym Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM.
Panasonic Lumix G100
Typ aparatu: bezlusterkowiec, Mocowanie obiektywu: MFT, Max. rozdzielczość wideo: 4K UHD, Megapiksele: 20,3 MP.
Prosty i intuicyjny w obsłudze aparat bezlusterkowy, który można polecić do wykonywania zdjęć i nagrywania wideo w jakości 4K. Urządzenie zostało wyposażone w jasny wizjer elektroniczny oraz w regulowany wyświetlacz LCD. Sprzęt ten jest oferowany w zestawie z kitowym obiektywem Panasonic Lumix G Vario 12-32mm f/3.5-5.6 ASPH.
Nikon Z 50
Typ aparatu: bezlusterkowiec, Mocowanie obiektywu: Z, Max. rozdzielczość wideo: 4K UHD, Megapiksele: 20,9 MP.
Jedna z większych gwiazd w tym zestawieniu. Bezlusterkowiec marki Nikon jest poręczny i niewielki, ale zapewnia doskonały chwyt, intuicyjne sterowanie i chowany obiektyw kitowy NIKKOR Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR. Ponieważ wyposażono go w mocowanie Z, aparat ten będzie kompatybilny z wieloma obiektywami z tym mocowaniem, a nawet z obiektywami o mocowaniu DSLR po zastosowaniu adaptera.
Olympus PEN E-PL 10 & Olympus E-PL 9
Typ aparatu: bezlusterkowiec, Mocowanie obiektywu: Z, Max. rozdzielczość wideo: 4K, Megapiksele: 16,1 MP.
Dwa aparaty marki Olympus są do siebie bardzo podobne, dlatego nie poświęcam im oddzielnych akapitów. Oba sprawdzą się w fotografii codziennej, ulicznej, ale też plenerowej. Będą świetnym narzędziem w rękach blogerów i vlogerów, są poręczne i mają charakterystyczny design. Zazwyczaj można kupić je w zestawie z kompaktowym obiektywem kitowym Olympus M.Zuiko Digital ED 14-42mm f/3.5-5.6 EZ.
Sony A6000
Typ aparatu: bezlusterkowiec, Mocowanie obiektywu: Sony E, Max. rozdzielczość wideo: Full HD, Megapiksele: 24,3 MP.
Nie jest to aparat, który miał swoją premierę w tym lub poprzednim roku, gdyż jest obecny w sprzedaży już od ładnych kilku lat, ale jego parametry wciąż się bronią, a urządzenie to ma przystępną cenę i może być świetną opcją dla osoby początkującej. Aparat ten jest kompaktowy i lekki, a jego jedynym sporym mankamentem jest brak możliwości nagrywania wideo w jakości 4K. Najczęściej oferowany jest w pakiecie z obiektywem kitowym Sony 16-50 mm f/3,5-5,6 OSS.
Panasonic Lumix GX9
Typ aparatu: bezlusterkowiec, Mocowanie obiektywu: Micro 3/4, Max. rozdzielczość wideo: 4K, Megapiksele: 20,3 MP.
To jeden z popularniejszych aparatów w swej klasie cenowej. Łączy stylowy wygląd, kompaktowe wymiary oraz bardzo dobre parametry. Oferuje możliwość nagrywania wideo 4K, a mocowanie obiektywu Micro 3/4 zapewnia szeroką dostępność różnorodnych obiektywów. Zazwyczaj bywa oferowany w zestawie z obiektywem Panasonic Lumix G Vario 12-32mm f/3.5-5.6 ASPH.
Najlepszy aparat cyfrowy dla początkujących fotografów – na co zwrócić uwagę?
Jak widzisz, oferta aparatów, które można polecić początkującym użytkownikom, jest bardzo szeroka. Wybrałem tylko 10 z nich, a przecież opcji jest o wiele więcej. Czym się kierować przy zakupie? Na co zwrócić uwagę?
- Na cenę aparatu – warto już na wstępie oszacować dostępny budżet i się go trzymać. Gdy dopiero zaczynasz, nie potrzebujesz najdroższego sprzętu. Aparat można wymienić po paru latach, dokupić dodatkowy lub zainwestować w kolejne obiektywy do pierwszego z posiadanych body. Niech nawet skromny budżet Cię nie powstrzymuje – urządzenie możesz kupić z drugiej ręki, wypatrywać promocji lub wybrać jeden z tańszych modeli.
- Intuicyjna obsługa – sprawdź recenzje poszczególnych urządzeń i zobacz, co użytkownicy sądzą o obsłudze wybranego urządzenia. Jeśli częstym zarzutem jest kiepski interfejs, to niedobrze – na początek najlepiej wybrać aparat łatwy w obsłudze.
- Tryby manualne – wybierając aparat dla osoby początkującej, warto mieć na uwadze, że z czasem umiejętności fotograficzne się rozwiną. Jeśli wybierzesz sprzęt bez trybu manualnego, napotkasz na spore ograniczenia w przyszłości.
- Jakość nagrywanego wideo – dziś coraz więcej aparatów i smartfonów nagrywa w jakości 4K. Jeśli planujesz rejestrować nie tylko obrazy, ale też filmy, zwróć uwagę na ten parametr.
- Dostępność obiektywów i akcesoriów – wybierając lustrzankę cyfrową lub aparat bezlusterkowy z wymienną optyką, koniecznie sprawdź, czy można do niego bez problemu dokupić inne obiektywy niż w podstawowym zestawie.
Czy warto kupić aparat z obiektywem kitowym?
Osoby z poza branży, które dopiero poszukują swojej pierwszej lustrzanki lub aparatu bezlusterkowego, mogą być zaskoczone określeniem „kitowy” obiektyw. Czy optyka, która oferowana bywa w zestawie z body jest faktycznie do kitu? Oczywiście, że nie. To dość podstawowe obiektywy, które zazwyczaj bywają uznawane za dość uniwersalne i dobre na początek. Czy warto kupić taki komplet?
Zakup aparatu z obiektywem kitowym, gdy jest to sprzęt dla osoby początkującej, to niemal zawsze dobry pomysł. Taki komplet kosztuje mniej niż wówczas, gdy poszczególne elementy byłyby kupowane odrębnie. Obiektywy kitowe są zazwyczaj dość wszechstronne i fajne na etapie nauki – z czasem z pewnością sięgniesz po inną optykę, ale od czegoś trzeba zacząć.